Pomoc dla rolników, których uprawy ucierpiały z powodu suszy

Jak najszybsze uruchomienie pomocy dla rolników, których uprawy ucierpiały z powodu suszy - zapowiedział w Szepietowie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, gdzie w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, odbywała się X Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego, XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym, VI Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych i IV Ogólnopolska Wystawa Drobiu Hodowlanego i Użytkowego.

- Premier Mateusz Morawiecki w sposób nie budzący wątpliwości zapowiedział, że uzyskają stosowną pomoc wszyscy, którzy poniosą nie ze swojej winy straty spowodowane anomaliami pogodowymi, w tym przede wszystkim  suszą - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.
 
Zaapelował do samorządowców, by w porozumieniu z wojewodami powoływali komisje szacujące straty.
 
- Żeby uruchomić instrumentarium pomocy  trzeba w miarę precyzyjny sposób określić szkody. To pilne zadanie dla samorządów i administracji rządowej w regionach. Jeżeli tego nie rozumieją, to szkodzą swoim rolnikom, a im jest potrzebna pomoc - dodał minister.
 
Zdaniem szefa resortu rolnictwa  susza "wypunktowała" jednak nie tylko różnice w opadach w różnych regionach, ale również jakość gleb, ilość substancji organicznych w glebie, zaniedbania w sferze gospodarki wodnej z lat poprzednich.
 
- Musimy wreszcie po dziesiątkach lat wprowadzić nowoczesne zarządzanie wodą: retencja, instalacje wodne, szukanie  sposobów jak oszczędzać wodę oraz roślin odporniejszych na niedostatki czy nierówny rozkład opadów w okresie wegetacyjnym - mówił szef resortu rolnictwa.
 
Minister zapowiedział także, że chce zmienić kierunki promowania żywności i przekonać konsumentów, że polska żywność jest zdrowa, bezpieczna i najlepszej jakości.
 
XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie to największa tego typu impreza w północno-wschodniej Polsce. Rolnicy mogli tu się zapoznać z nowinkami technologicznymi z zakresu hodowli zwierząt, a także maszyn i urządzeń do produkcji zielonek oraz roślin uprawowych.
 
W tym roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowało stoisko informacyjno-promocyjne, gdzie można było m.in. uzyskać informacje o  możliwości skorzystania z działań wynikających z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Tagi:
źródło: