Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Posiedzenie Rady ds. Współpracy i Rozwoju Kazachstańsko-Polskiej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk wziął udział w IV Posiedzeniu Rady ds. Współpracy i...

Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk wziął udział w IV Posiedzeniu Rady ds. Współpracy i Rozwoju Kazachstańsko-Polskiej Platformy Partnerstwa, które odbyło się z inicjatywy ambasady.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Przed posiedzeniem odbyło się spotkanie wiceministra Tadeusza Nalewajka z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Kazachstanu Erikiem Utembajewem.

Podsekretarz stanu podkreślił, że Polska przywiązuje szczególną wagę do kontaktów dwustronnych z Kazachstanem w dziedzinie rolnictwa i jest zainteresowana zwiększeniem wzajemnej wymiany handlowej towarami rolnymi. W tej kwestii ważne jest między innymi jak najszybsze dopuszczenie wwozu do Republiki Kazachstanu oraz tranzytu przez jej terytorium polskiego bydła, a także pozytywna decyzja Kazachstanu w sprawie wznowienia importu z Polski świń, mięsa wieprzowego i produktów mięsa wieprzowego. Wiceminister wyraził również nadzieję na przyspieszenie przez stronę kazachską prac nad podpisaniem z Polską Memorandum o współpracy w dziedzinie weterynarii.

Ambasador Utembajew zapewnił, że obecnie trwają w Kazachstanie wewnętrzne konsultacje mające na celu pozytywne rozwiązanie ww. spraw. Podkreślił, że jego kraj jest bardzo zainteresowany polskim doświadczeniem w obszarze rolnictwa i dlatego też planowane są działania mające na celu utworzenie na terytorium Kazachstanu klastrów rolno-żywnościowych z udziałem polskich przedsiębiorstw. E. Utembajew widzi potrzebę tworzenia przedsiębiorstw typu joint venture z udziałem polskiego kapitału i technologii, w tym m.in. w produkcji rolno-spożywczej. Przekazał też zaproszenie do złożenia wizyty w Republice Kazachstanu.

Podczas IV posiedzenia Rady ds. Współpracy i Rozwoju Kazachstańsko-Polskiej Platformy Partnerstwa omówione zostały perspektywy współpracy gospodarczej między Kazachstanem a Polską, w tym wzajemnych inwestycji kapitałowych, handlu i współpracy regionalnej oraz innowacji i nowych technologii, m.in. w obszarze rolnictwa. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele nauki, biznesu i polityki. Wiceminister T. Nalewajk przedstawił aktualny stan relacji dwustronnych z Kazachstanem w obszarze rolnictwa. Zauważył, że dzięki aktywnej i rozwijającej się dwustronnej współpracy, Kazachstan może stać się dla polskich towarów, w tym także rolno-spożywczych, pomostem na rynki krajów Unii Celnej, ale również do innych państw regionu. Podobną rolę, zdaniem podsekretarza stanu, może pełnić Polska dla kazachskich towarów, w odniesieniu do dostępu do rynków krajów UE. Wiceminister podkreślił, że polska żywność jest zdrowa, bezpieczna i charakteryzuje się wysoką jakością, docenianą przez konsumentów, zarówno w Unii Europejskiej, jak i w innych krajach. Zaznaczył również, że resort rolnictwa jest gotowy i chętny do przekazywania doświadczeń i wiedzy eksperckiej w obszarze rolnictwa. Wyraził nadzieję, że odbywające się regularnie posiedzenia Rady, będą miały istotne znaczenie w identyfikowaniu nowych obszarów współpracy, co pozwoli w przyszłości na zintensyfikowanie wzajemnie korzystnych kontaktów biznesowych.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl