Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu 24 marca br. minister Marek Sawicki przebywał w Brukseli, gdzie uczestniczył w...

W dniu 24 marca br. minister Marek Sawicki przebywał w Brukseli, gdzie uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE – AGRIFISH.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W sesji porannej ministrowie przyjęli porozumienie polityczne w sprawie działań informacyjno – promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich. Ustalono, że państwa członkowskie zrezygnują ze współfinansowania krajowego w zamian za zwiększony udział Unii w finansowaniu programów na poziomie 75% (85% w przypadku sytuacji kryzysowych oraz dodatkowe 5% dla państw członkowskich, najbardziej dotkniętych kryzysem finansowym). Udział państw członkowskich w procesie wyboru programów prostych będzie ograniczał się do roli doradczej, przy szerokim dostępie do informacji na temat procesu selekcji ze strony Komisji Europejskiej (KE).

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej i etykietowania produktów ekologicznych. Coraz bardziej rozwijający się sektor tej produkcji musi w dalszym ciągu cieszyć się wysokim zaufaniem konsumentów, co może zostać zapewnione, zdaniem KE, poprzez wdrożenie w życie nowych, ambitnych zasad regulujących ten sektor.


Na wniosek grupy państw, m.in. delegacji Polski - ministrowie przedyskutowali sytuację w sektorze mleka w ostatnim roku trwania kwot mlecznych. Polska zaproponowała przyjęcie skutecznych rozwiązań skutkujących ograniczeniem sankcji finansowych za przekroczenie kwot. Wniosek ten został poparty przez 11 państw członkowskich, natomiast 10. ministrów prezentowało stanowisko by utrzymać do końca okresu kwotowania, obecne zasady na rynku mleka. KE zapowiedziała specjalny raport i powrót do debaty na temat sytuacji na rynku mleka w czerwcu br.

Ministrowie rolnictwa, podczas oddzielnego spotkania omówili także kwestie dotyczące międzynarodowego handlu produktami rolnymi, w tym z Umowy TTIP z USA. Żądano od KE wyprzedzających informacji na temat prezentowanych stanowisk w poszczególnych rundach by mieć większy wpływ na przebieg negocjacji. Nie może być tak, że to rolnictwo będzie kartą przetargową w ustalaniu warunków w pozostałych obszarach. Przyjęty europejski model rolnictwa z wysokimi wymaganiami z zakresu środowiska i dobrostanu zwierząt wpływa na konkurencyjność rolnictwa i musi być uwzględniony w negocjacjach handlowych.

Podczas spotkanie bilateralnego z komisarzem ds. zdrowia i konsumentów Tonio Borgiem minister Marek Sawicki podkreślił, że regionalizacja to podejście, które powinno być podstawą w przywracaniu handlu wieprzowiną na rynki pozaunijne, w tym azjatyckie. Minister zaapelował do komisarza Borga o zapewnienie solidarności unijnej w rozmowach z Federacją Rosyjską. Podkreślił, że wystąpiły przypadki łamania zasad, w postaci transportu świń z Austrii i Danii. Komisarz Borg zapewnił o stanowczej woli prawnego uregulowania eksportu wieprzowiny do Federacji Rosyjskiej oraz nie wykluczył wszczęcia postępowania w tej sprawie w ramach WTO.

Temat eksportu wieprzowiny do Federacji Rosyjskiej był także głównym tematem dwustronnego spotkania ministra Marka Sawickiego z minister rolnictwa Belgii Sabine Laruelle.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI.
 • Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI.

  Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl