Ptasia grypa. Stwierdzono ponad 2 tys. naruszeń zasad bioasekuracji

Pod przewodnictwem podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego odbyło się 8. posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtyp H5N8 u dzikich ptaków na terytorium Polski.

Ptasia grypa. Stwierdzono ponad 2 tys. naruszeń zasad bioasekuracji

Dr hab. Andrzej Gaweł, prof. nadzw. z Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawił prezentację dotyczącą punktów krytycznych w hodowli drobiu. Szczególnie mocna podkreślił zagrożenia wynikające z działalności człowieka. Naukowiec zwrócił uwagę na konieczność bardzo ścisłego przestrzegania zasad bioasekuracji, zwłaszcza przez osoby pracujące bezpośrednio na terenie ferm.

Główny Lekarz Weterynarii przedstawił aktualny stan dotyczący grypy ptaków. Szef inspekcji Paweł Niemczuk podkreślił, że z tym problemem w Europie zmagają się 23 państwa. W Polsce do dziś wykrytych zostało 60 ognisk wystąpienia wirusa. Służby weterynaryjne przeprowadziły około 35 tysięcy kontroli, w wyniku których stwierdzono ponad 2200 naruszeń obowiązujących przepisów.


Przewodniczący posiedzeniu podsekretarz stanu Rafał Romanowski polecił przygotowanie propozycji niezbędnych działań i rozwiązań zmierzających do wyeliminowania bądź zminimalizowania punktów krytycznych w hodowli drobiu. Pozwoliłoby to jeszcze bardziej ograniczyć pojawienie się kolejnych ognisk występowania wirusa.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!