Rozmowy polsko-mołdawskie w MRiRW

W dniu 24 września 2014 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przyjął wiceministra rolnictwa i przemysłu spożywczego Republiki Mołdawii Vlada Loghina oraz prezesa Rolniczej Agencji Płatniczej i Interwencyjnej Petru Malera.

Rozmowy polsko-mołdawskie w MRiRW

Ministrowie omówili trudną sytuację sektorów rolnictwa w Polsce i Mołdawii w kontekście zakazu importu do Rosji wybranych owoców, w tym jabłek. Minister V. Loghin stwierdził, iż zakaz stanowi poważny problem dla gospodarki mołdawskiej.

Kolejnym tematem rozmów był kredyt rządowy w ramach pomocy wiązanej, udzielony przez Polskę Mołdawii. Środki z tego kredytu (100 milionów euro) mają być przeznaczone na finansowanie projektów w dziedzinie rolnictwa i przetwórstwa spożywczego wraz z powiązaną infrastrukturą lub na inne cele uzgodnione między stronami. Delegacja mołdawska poinformowała, iż kredyt będzie obsługiwać Rolnicza Agencja Płatnicza i Interwencyjna (AIPA).


Minister Sawicki zapewnił, iż Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpropaguje informacje nt. możliwości udziału polskich firm w kontraktach finansowanych z polskiego kredytu.

Szef resortu rolnictwa zaprosił stronę mołdawską do zapoznania się z polskimi doświadczeniami w funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych. Jego zdaniem inwestycje w przedsiębiorstwa ulokowane w takich strefach w Mołdawii mogą być dobrym pomysłem na wykorzystanie przyznanego przez Polskę kredytu.

Minister Sawicki wyraził także zadowolenie, iż w Międzynarodowych Targach Wyrobów Spożywczych POLAGRA FOOD, które odbędą się w dniach 29 września – 2 października 2014 r. w Poznaniu, będzie uczestniczyła delegacja mołdawska na czele z ministrem rolnictwa i przemysłu spożywczego Republiki Mołdawii Vasile Bumacovem.

Minister Sawicki podkreślił dobre relacje i udaną współpracę z ministrem Bumacovem w poprzednich latach.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!