Spotkanie Radców Rolnych 2013

W dniu 9 grudnia w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie rozpoczęto drugie dziesięciolecie tradycyjnych obchodów bożonarodzeniowych Spotkań Radców Rolnych organizowanych przez Wydziały Rolne Ambasad.

Spotkanie Radców Rolnych 2013

- Spotkania te wpisały się już do kalendarza corocznych, wzajemnych kontaktów i stworzyły piękną tradycję – powiedział uczestniczący w dzisiejszej uroczystości minister Stanisław Kalemba i podkreślił, że Wigilia i Święta Bożego Narodzenia mają w Polsce szczególną oprawę, są czasem łamania się chlebem, spotkań w rodzinnym gronie i wspólnych przeżyć duchowych.

Doceniając rolę organizowanych corocznie, w świątecznym okresie spotkań minister Kalemba zaznaczył, że są one dobrą okazją do wzajemnego poznania i nawiązania przyjaznej i owocnej współpracy pomiędzy naszymi krajami i ich sektorami rolno – spożywczymi, a także do rozmów o najważniejszych sprawach europejskiego i światowego rolnictwa.


- Rok temu zastanawialiśmy się nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej. I choć z polskiego punktu widzenia przyjęte rozwiązania nie są tymi, których byśmy oczekiwali, to jednak udało się osiągnąć rozsądny kompromis. Dziś mamy budżet na nową perspektywę finansową Unii Europejskiej, na lata 2014 – 2020. Obecnie najważniejszym dla nas wszystkich zadaniem jest przyjęcie takich szczegółowych rozwiązań, które pozwolą jak najefektywniej wykorzystać środki skierowane do rolnictwa i na tereny wiejskie. Publiczne pieniądze europejskich podatników muszą przyczynić się do zdecydowanego podniesienia efektywności europejskiego rolnictwa, które konkuruje na globalnym rynku – stwierdził minister Kalemba.

Gospodarzem spotkania w tym roku był ambasador Danii Steen Hommel, który zauważył, że w nowej perspektywie finansowej, przed unijnym rolnictwem stoją nowe wyzwania dotyczące m.in. zazieleniania i ekologizacji produkcji.

Minister Kalemba podkreślił, że dzięki rolnikom w Polsce zachowana została produkcja w tradycyjnych gospodarstwach rodzinnych, która sprzyja poszanowaniu naturalnego środowiska.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania wszyscy jego uczestnicy, wspólnie zaśpiewali kolendę „Cicha Noc”.

Interesującym elementem corocznych spotkań jest możliwość poznania upodobań kulinarnych z różnych krajów. W tym roku na stołach zaprezentowano tradycyjne specjały ze Szwajcarii, Belgii, Cypru, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Słowenii, Szwecji, Węgier.



Tagi:
źródło: