Spotkanie z przedstawicielami branży mleczarskiej

Minister Marek Sawicki wziął dziś udział w spotkaniu z przedstawicielami branży mleczarskiej zorganizowanym podczas Walnego Zgromadzenia Członków Polskiej Izby Mleka.

Spotkanie z przedstawicielami branży mleczarskiej


Na spotkaniu omawiano bieżącą sytuację polskiego mleczarstwa oraz rolę przetwórstwa mleka w gospodarce naszego kraju.


Minister odniósł się do zmian, jakie planowane są przez Komisję Europejską w zakresie produkcji i przetwórstwa mleka. „Jesteśmy dziś na początku drogi, która doprowadzi nas do reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Są już pewne propozycje odnośnie pakietu mleczarskiego i obecnie trwa dyskusja nad ich przyjęciem. Wszystko wskazuje na to, że w czasie polskiej prezydencji będziemy pracować nad zamknięciem pakietu mlecznego. Sprawy idą w tym kierunku, aby po roku 2014 kwotowanie mleka zostało zniesione, ale jednocześnie nastąpi wzmocnienie wewnętrznej organizacji producentów mleka i przetwórców, łącznie z handlem.


Według mnie, o ile istnieje możliwość takiej współpracy między przetwórcami i rolnikami oraz małym i średnim handlem, o tyle nie widzę możliwości kontrolowania i regulowania tego rynku we współpracy z wielkimi, ponadnarodowymi sieciami handlowymi. Dziś trzeba jasno powiedzieć, że Europa nie wypracowuje określonej dla niej kwoty mleka, a przekraczają ją zaledwie dwa państwa” – powiedział minister rolnictwa.


Marek Sawicki zauważył także, że zapotrzebowanie na mleko rośnie. „Sytuacja ta daje ogromną szansę na rozwój branży i pozyskanie nowych rynków zbytu, ale wiąże się także z konieczność zorganizowania i konsolidacji” – powiedział. Minister podkreślił również konieczność współpracy branży mleczarskiej z branżą mięsną, w szczególności z producentami wołowiny.


Uczestnicy spotkania wyrazili swoje uznanie dla prac ministra na forum unijnym na rzecz polskiego mleczarstwa, wręczając ministrowi statuetkę w kształcie kropli mleka.


http://www.minrol.gov.pl/

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!