Spotkanie z przedstawicielami spółdzielni mleczarskich

Minister Marek Sawicki rozmawiał z Przewodniczącymi i Prezesami spółdzielni mleczarskich, podczas spotkania zorganizowanego przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich.

Spotkanie z przedstawicielami spółdzielni mleczarskich


Celem spotkania, jak mówił prezes KZSM Waldemar Broś, było omówienie aktualnej sytuacja na rynku mleka w Polsce i na świecie.


Minister Marek Sawicki poinformował uczestników spotkania o stanie prac nad kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku i przedstawił najważniejsze elementy polskiego stanowiska w tej sprawie. „Z pewnością, jeżeli nie zmieni się kształt Wspólnej Polityki Rolnej, Europa nie będzie miała swojego udziału w światowym wzroście produkcji rolno-spożywczej, a europejskie rolnictwo nie sprosta rosnącemu zapotrzebowaniu na żywność – powiedział minister. „Konieczne jest wprowadzenie radykalnej reformy, która zapewni jednakowe kryteria podziału środków wszystkim krajom członkowskim UE” – zaznaczył Marek Sawicki.


Minister zachęcił również do tego, aby branża mleczarska skorzystała z otwierających się nowych możliwości eksportu polskich produktów na rynki trzecie. „Taką szansę, wejścia na nowy rynek, daje na przykład ekspozycja w Szanghaju. Zachęcam do tego, aby zaprezentować tam również produkty mleczarskie” – powiedział szef resortu rolnictwa.


W spotkaniu uczestniczyli także prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik oraz prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej, którzy poruszyli tematy związane z pracą nadzorowanych przez siebie jednostek. Zaprezentowane zostały działania ARR ze szczególnym uwzględnieniem rynku produktów mlecznych. Omówiono także podstawowe założenia i problemy w temacie Konsolidacji i tworzenia „centrów dystrybucji”.


Źródło: http://www.minrol.gov.pl/Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!