Spotkanie z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych

15.12 br. minister wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych.

 

Minister podsumował dotychczasowe działania zmierzające do rozpowszechniania polskiego stanowiska na temat przyszłości WPR, zarówno na forum unijnym jak i w ramach spotkań z przedstawicielami poszczególnych krajów członkowskich. Podkreślił również ogromne znaczenie licznych spotkań w szerszym gronie, które były okazją od dyskusji o WPR, a były to między innymi: spotkanie w Bratysławie, gdzie wypracowano wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej; spotkanie w Luksemburgu z nowymi członkami UE; spotkanie w Brukseli poszerzone o przedstawicieli „starych” państw, które uznały, że bliskie są im założenia deklaracji bratysławskiej.

 

W ramach dyskusji na temat przyszłości WPR uczestnicy spotkania nawiązali do komunikatu Komisji Europejskiej wydanego 18 listopada br., który jest obecnie podstawą do publicznej debaty nad kształtem tej polityki po 2013 roku.

 

Marek Sawicki odpowiadając na pytanie o cele reformy powiedział: „Ta polityka, która funkcjonowała przez ostatnie 50 lat powoli się wyczerpuje, jest skomplikowana i nie odpowiada na wszystkie współczesne wyzwania. Nie jest polityką wspólną, jest to 27, bardzo mocno zróżnicowanych polityk”.

 

Mówiąc o podstawowych założeniach polskiego stanowiska dotyczącego przyszłości WPR minister powiedział: „Zależy nam na tym, aby Wspólną Politykę Rolną uprościć, uczynić bardziej sprawiedliwą i rozwojową.”

 

Przedstawiciele związków i organizacji rolniczych podzielili się swoimi spostrzeżeniami w kontekście dokumentu o przyszłości WPR wydanego w listopadzie przez Komisję Europejską. Wyrazili także swoje uznanie oraz poparcie dla licznych działań podejmowanych przez ministra w kwestii prezentacji polskiego stanowisko na temat WPR po 2013 r.

 

Źródło: http://www.minrol.gov.pl/Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!