Spotkanie z rolnikami z Rumunii

Drugiego dnia października Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba spotkał się z delegacją przedstawicieli rolników rumuńskich, pod przewodnictwem prezesa Krajowej Federacji PRO AGRO - Alexa Jurconi, który jednocześnie reprezentuje interesy rolników rumuńskich w Copa-Cogeca.

Spotkanie z rolnikami z Rumunii

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele polskich organizacji branżowych z prezesem M. Sikorą oraz wiceprezydent prezydent Copa Cogeca J. Chróścikowski i prezes Izb Rolniczych W. Szmulewicz.

W delegacji rumuńskiej byli przedstawiciele organizacji branżowych - sektora wieprzowiny, drobiu, wina. Jednocześnie wszyscy członkowie delegacji są rolnikami prowadzącymi duże gospodarstwa rolne.

Głównym tematem rozmów były zakończone ostatnio negocjacje dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej, ich ocena i efekty dla rolników. Goście byli zainteresowani polityką prowadzoną w Polsce w stosunku do gospodarstw rodzinnych, w nawiązaniu do ogłoszenia przez ONZ - 2014 Roku – Rokiem Gospodarstw Rodzinnych.

Minister Stanisław Kalemba podkreślił dobrą dynamikę rozwoju polskiego sektora rolno-żywnościowego, wysoką jakość polskiej żywności oraz rosnącą dynamikę eksportu i salda w zakresie produktów rolno-żywnościowych. Zwrócił też uwagę w swoim wystąpieniu na korzystną rolę spółdzielczości w sektorze rolnym zarówno na poziomie gospodarstw, jak i przetwórstwa rolno-żywnościowego.

Delegacja rumuńska interesowała się programami promocji polskiej żywności oraz polityką w zakresie powiększania gospodarstw rodzinnych.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!