Spotkanie z rolnikami w Klwowie, Skaryszewie i w Zwoleniu

W dniu 18 sierpnia minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki odbył spotkania z rolnikami na Ziemi Radomskiej. Region ten znany jest z uprawy papryki, a w związku z rosyjskim embargiem producenci tego warzywa nie mogą sprzedać swoich produktów. Spotkania z rolnikami odbyły się w Klwowie w powiecie przysuskim, w Skaryszewie i w Zwoleniu.

Spotkanie z rolnikami w Klwowie, Skaryszewie i w Zwoleniu

Szef resortu rolnictwa przedstawił podejmowane przez niego i resort działania dotyczące ograniczeń skutków wprowadzonego embarga. Zwracał uwagę na konieczność dokumentowania wycofywania produktów z rynku zgodnie z przygotowaną w resorcie rolnictwa instrukcją. Minister poinformował również o rozmowach prowadzonych przez niego na forach unijnych. Jak podkreślił, komisarz Dacian Ciolos zapewnił go w rozmowie telefonicznej, przeprowadzonej 15 sierpnia br., że przewidywane środki na pokrycie strat związanych z embargiem będą wystarczające. Jest decyzja o przeznaczeniu na ten cel 125 mln euro do listopada br. z możliwością ewentualnego przedłużenia. Mechanizm ma obowiązywać od 18 sierpnia, choć konkretne przepisy mają być przyjęte przez Komisję Europejską prawdopodobnie na początku września.

Minister Sawicki zwracał również uwagę na słabe zorganizowanie producentów, gdyż to przez ich stowarzyszenia i organizacje produkty zdejmowane są z rynku. Dlatego też szef polskiego resortu rolnictwa zabiegał w Brukseli o to, aby mechanizmem tym mogli być objęci również pojedynczy producenci, na co w ostateczności się zgodzono.


W trakcie wizyty minister uczestniczył także w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, gdzie jest przykładowa infrastruktura do produkcji serów, przetwórstwa mleka, mięsa i tłoczenia soków.

Na zakończenie pobytu na Ziemi Radomskiej minister Sawicki wizytował Szkołę Rolniczą w Zwoleniu.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!