Truskawka kaszubska smakiem wolności w Brukseli

Z okazji 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce smak truskawki kaszubskiej zanurzonej w białej czekoladzie poznali mieszkańcy Brukseli.

Truskawka kaszubska smakiem wolności w Brukseli
Truskawkę kaszubską wyłoniono w drodze nieformalnego konkursu – smak odzyskanej w Polsce wolności. Konkurs został zorganizowany przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE. Ideą przewodnią wydarzenia było znalezienie smaku odzyskanej wolności, który jednocześnie miałby nawiązywać do symboliki polskiej flagi.

4 czerwca, w 25. rocznicę wyborów, które miały kluczowe znaczenie dla procesu przemian politycznych w Polsce, w okolicy Placu Schumana oraz w instytucjach europejskich rozdawane były biało-czerwone, truskawkowe symbole naszego kraju. Przekazane zostały one także unijnym komisarzom i dyrektorom oraz polskim pracownikom unijnych instytucji. Impreza pod tytułem „Smak odzyskanej wolności” zorganizowana została przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stowarzyszeniem Producentów Truskawki Kaszubskiej i Przedstawicielstwem Województwa Pomorskiego w Brukseli.

Biało – czerwony, truskawkowy przysmak to nie tylko polski akcent kolorystyczny, ale także ciekawy symbol regionu Polski, w którym zapoczątkowano proces zmian zwieńczony przełomowymi wyborami w 1989 r. Intensywnie czerwona truskawka kaszubska w otulinie białej czekolady ze stolicy Europy połączyła w sobie krajową tradycję z międzynarodową współpracę, a jednocześnie naturę z przyjemnością oraz elegancją.

Truskawki kaszubskie są jędrne, lekko twardawe a zarazem soczyste, pokryte jedwabistą, bardzo cienką skórką. Owoc ten jest słodki i posiada przyjemny aromat. Na Pojezierzu Kaszubskim występują rozległe pola truskawkowe Pola truskawkowe rozrastały się przez ponad pół wieku, by ostatecznie stać się nieodłączną częścią kaszubskiego krajobrazu.

W dniu 4 czerwca 2014 r. w Brukseli rozdano ok. 0,5 tony truskawek.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!