V posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w V posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji, które odbywało się w Parzniewie. W trakcie swojego wystąpienia szef resortu omówił bieżącą sytuację w rolnictwie oraz przedstawił aktualne działania MRiRW.

V posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych V kadencji
Minister Jurgiel podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął już wiele ważnych decyzji i wprowadził  wiele zmian ustawowych, aby polepszyć warunki produkcji rolnej oraz zabezpieczyć narodowy interes w kwestiach związanych z gospodarką ziemią.
 
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstał Program Działań na lata 2015–2019, obejmujący: wspólną politykę rolną w ramach Unii Europejskiej i współpracę międzynarodową, poprawę konkurencyjności polskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Odrębne miejsce zajmują w nim również: rozwój obszarów wiejskich, polityka społeczna, funkcjonowanie instytucji i administracji rolniczej, a ponadto edukacja.

- Zgodnie z przyjętym i sukcesywnie realizowanym Programem Działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015-2019 oraz wynikającymi z niego zadaniami w obszarze konkurencyjności rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz bezpieczeństwa żywności, rozpoczęliśmy w resorcie rolnictwa proces tworzenia warunków dla wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym. Przedstawiając pakiet 5 ustaw  rozwiązujemy problemy z jakimi dotychczas zmagali się rolnicy. Podjęte inicjatywy są próbą objęcia regulacją wszystkich uczestników łańcucha dostaw: producentów rolnych, przetwórców i handlu. Zgodnie z opinią Komisji Europejskiej Polska była jednym z niewielu krajów, który dotychczas takich rozwiązań nie wprowadził – powiedział Krzysztof Jurgiel.
 
Minister poinformował również  izbowych działaczy  o reformie  systemu bezpieczeństwa żywności, której  najważniejszym jest stworzenie zintegrowanego nadzoru i efektywnej kontroli w całym łańcuchu produkcyjnym i żywnościowym, „od pola do stołu oraz o utworzeniu na bazie ANR we współpracy z doradztwem rolniczym agencji rozwoju obszarów wiejskich.
 
Odpowiadał też  na liczne pytania przedstawicieli samorządu rolniczego dotyczące między innymi strat w rolnictwie spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne, ubezpieczeń rolnych, niekontrolowanego napływu na teren Polski zboża z Ukrainy czy szkód łowieckich.
 
Na zakończenie spotkania minister podkreślił, że dobrze układa mu się współpraca z izbami i liczy na dalszą efektywną pracę samorządu rolniczego na rzecz wsi oraz jej mieszkańców.


Tagi:
źródło: