W dyskusji z radnymi Podkarpacia

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki uczestniczył w sesji sejmiku podkarpackiego w Rzeszowie gdzie debatowano na temat sytuacji w rolnictwie. Było to kolejne z zaplanowanych spotkań Marka Sawickiego z sejmikami wojewódzkimi.

W dyskusji z radnymi Podkarpacia

Minister odpowiadał na pytania radnych dotyczących nie tylko spraw związanych z problemami rolnictwa podkarpackiego, ale także zaprezentował swoje stanowisko w kwestii przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Marek Sawicki mówił o korzyściach płynących z udziału w grupach producenckich. W woj. podkarpackim jest ich – niestety – tylko osiemnaście co w porównaniu z ponad ośmiuset grupami w kraju pokazuje jakie możliwości mają jeszcze do wykorzystania rolnicy z tego regionu. Wiele czasu w dyskusji poświęcono specyfice rolnictwa tego regionu między innymi rozmawiano o potrzebie przeprowadzenia regulacji prawnych umożliwiających sprzedaż win z własnej plantacji właścicielom powstającym w tym regionie winnic. W ostatnich latach w Podkarpackiem są zakładane winnice co nawiązuje do tradycji sprzed wieków, ale skala tych plantacji jest jeszcze niewielka.


Mówiąc o Wspólnej Polityce Rolnej minister Marek Sawicki podkreślił, że niezbędna jest jej gruntowna reforma. Według ministra powinna ona iść w kierunku większego nastawienia na modernizację i rozwój wsi, aby europejskie rolnictwo było konkurencyjne w świecie. Tymczasem w obecnym kształcie WPR, niektóre państwa członkowskie przeznaczają na dopłaty bezpośrednie nawet 80% środków, a tylko 20% na rozwój obszarów wiejskich, co nie sprzyja innowacyjności i rozwojowi gospodarstw rolnych.


Marek Sawicki spotkał się także z rolnikami i doradcami rolnymi w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Spotkanie zostało zorganizowane przez podkarpacką Izbę Rolniczą. W spotkaniach uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Jan Bury.


Źródło: http://www.minrol.gov.pl/
Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!