Wysokie wpływy ze sprzedaży gruntów ANR

W Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa odbyła się wczoraj konferencja prasowa sekretarza stanu Kazimierza Plocke i prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Tomasza Nawrockiego.

Wysokie wpływy ze sprzedaży gruntów ANR

Jej temat to: „Stopień zaawansowania realizacji planu finansowego Agencji Nieruchomości Rolnych w 2011 r. oraz bieżąca działalność ANR”.


Wiceminister poinformował, że w 2011 r. Agencja Nieruchomości Rolnych ma wpłacić do budżetu państwa 2,5 mld zł, z czego 1 mld zł to nadwyżka za 2010 r., natomiast 1,5 mld zł to zaliczkowe wpłaty za rok bieżący. Dodatkowo w tym roku Agencja zasili Fundusz Rekompensacyjny kwotą 264,6 mln zł. „Chcemy w całości zrealizować plan, który został założony na ten rok. Już dziś widać, że wyniki sprzedaży gruntów są lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zwiększona podaż przyczyniła się także do stabilizacji cen gruntów oferowanych przez Agencję” – powiedział Kazimierz Plocke.


Prezes Tomasz Nawrocki oraz wiceprezes Sławomir Pietrzak poinformowali o działaniach podejmowanych przez Agencję oraz bieżących wpływach. W pierwszym kwartale 2011 r. wpływy Agencji ogółem wyniosły 559,4 mln zł. Były one o 12,4% wyższe od wpływów uzyskanych w analogicznym kwartale roku 2010 r. Na tak dobry wynik złożyły się wyższe o 28,4%, w porównaniu pierwszym kwartałem ubiegłego roku, wpływy z odpłatnego korzystania z mienia Zasobu oraz również wyższe (o 7,1%) wpływy ze sprzedaży mienia Zasobu. W I kwartale 2011 r. ANR sprzedała ponad 24 tys. ha i jest to najwyższa sprzedaż od 4 lat w pierwszych trzech miesiącach roku.


Ponadto Tomasz Nawrocki przypomniał, że do końca 2013 r. obowiązuje system preferencyjnego nabywania gruntów, dla tych którzy są zainteresowani kupnem gruntów rolnych od Agencji Nieruchomości Rolnych. Rolnicy, którzy chcą nabyć grunty w celu powiększenia gospodarstw rodzinnych mogą korzystać z kredytów preferencyjnych. Prezes ANR poinformował również, że w ramach usprawniania funkcjonowania Agencji trwają prace nad nowym internetowym portalem informacyjnym, który posłuży wszystkim poszukującym ciekawych ofert nabycia nieruchomości rolnych i nierolnych. Będzie to wyszukiwarka z podziałem na lokalizacje oraz rodzaj nieruchomości z uwzględnieniem zabytków.


Wiceminister Plocke poinformował także o stanie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. „Po przeanalizowaniu wszelkich zapisów dotyczących projektu ustawy podczas jutrzejszego posiedzenia podkomisji i zatwierdzeniu jego zapisów sprawa zostanie skierowana do Komisji Rolnictwa. Jesteśmy zainteresowani tym, aby projekt został przyjęty jeszcze w trakcie obecnej kadencji Sejmu” – podkreślił podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!