| Autor:

Początek zbioru nasion drzew iglastych i liściastych

W tym roku leśnicy z Podkarpacia planują zebrać 33 tony szyszek drzew iglastych oraz 34 tony nasion drzew liściastych.


Nie od dziś wiadomo, że Polska posiada jedną z najbardziej wartościowych baz nasiennych zawierających wiele podstawowych gatunków leśnych. Do zbioru przeznaczone są specjalne drzewostany nasienne liczące blisko 1000 ha, a także wytypowane na ten cel drzewostany gospodarcze, których to jest około 9800 ha. Niemniej jednak największą wartość mają nasiona pozyskane z drzew matecznych, gdyż posiadają one najlepszy materiał genetyczny.

 

Co się dzieje z tak pozyskanymi nasionami? Są one wykorzystywane do produkcji sadzonek w szkółce leśnej. W związku z tym muszą być wysokiej jakości, czyli z najlepszych nasion. Niestety liczne opady deszczu w tym roku sprawiły, że zbiory będą zaledwie na średnim poziomie. Z kolei w przypadku dębów lata nasienne nieregularne i rzadkie są dosyć uciążliwe dla leśników. Zbiór szyszek jodłowych obecnie dobiega już końca, ale w wypadku sosny oraz modrzewia sezon potrwa jeszcze do stycznia.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!