Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w marcu 2020r.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w marcu 2020r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego dotyczących stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w marcu 2020r.

Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w marcu 2020r.
Rynek nawozów mineralnych
 
W województwie dolnośląskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono jako wystarczający.
 
W województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, sól potasową oraz polifoskę 6:20:30 oceniono jaki bardzo dobry. Stan zaopatrzenia w superfosfat wzbogacony 40%, Wap-Mag CaMg 28-16 oraz polifoskę 8:24:24 oceniono jako dobry. Jako średnie oceniono siarczan potasu. Wysoka cena wpływa na średnie zainteresowanie nawozem. Jako średnie oceniono amofoskę oraz wapno tlenkowe i wapno magnezowo-tlenkowe. U większości dystrybutorów nawozy wapniowe sprowadza się na zamówienie rolnika. Jako słabe oceniono zaopatrzenie w polifoskę 4:12:32. Dystrybutorzy informują, że polifoska o tym składzie nie jest już produkowana. Występuje w pojedynczych punktach pod zmienioną nazwą. Jako bardzo słabe oceniono zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany, brak zainteresowania tym nawozem.
 
W województwie lubelskim stan zaopatrzenia we większość analizowanych nawozów jest wystarczający. Wyjątkiem są nawozy azotowe: saletrzak - dostateczny. Z saletrą amonową w tych punktach, które są monitorowane na bieżąco na razie nie ma większych problemów, mocznik - względny. Dla nawozów wieloskładnikowych poziom zaopatrzenia określono na dostateczny.
 
W województwie lubuskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający. Nie występowała amofoska.
 
W województwie łódzkim jako bardzo dobre określono zaopatrzenie we wszystkie analizowane nawozy azotowe obecne w 97-100% punktów sprzedaży. Dobre w polifoskę 6:20:30 - w 90% punktów. Średnie zaopatrzenie jest w polifoskę 8:24:24 - w 69% punktów i w sól potasową w 72%. Jako zaopatrzenie dostateczne oceniono w superfosfat wzbogacony 40% w 41% punktów, w siarczan potasu 41% punktów oraz w wapno magnezowe - w 48% punktów. Bardzo słabe było zaopatrzenie w nawozy wapniowe - 14% i polifoskę 4:12:32 w 10% punktów i w amofoskę w 34% punktów, w superfosfat pojedynczy granulowany w 24% punktów.
 
W województwie małopolskim dobre jest zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową i polifoskę 6:20:30 oraz polifoskę 8:24:24. Jako wystarczające określono zaopatrzenie w nawozy fosforowe. Jako słabe określono zaopatrzenie w nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe oraz amofoskę. Bardzo słabe - siarczan potasu. Brak jest notowań o obecności polifoski 4:12:32. Zamiast tych nawozów wieloskładnikowych są dostępne inne nawozy wieloskładnikowe Unifoska 02 NPK(CaS) 4-12-12-(16-30) cena 115-130 zł, średnia ok. 120 zł. Cena wapna workowanego, luzem od 180 zł (tlenkowe) za 1 tonę w zależności od ilości i zawartości Ca i od 75-100 zł (węglanowe) za 1 tonę.
 
W województwie mazowieckim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe określono jako dobry, w 1 na 6 punktów brak mocznika. Zaopatrzenie w nawozy fosforowe: superfosfat pojedynczy jest w 66% punktów, a wzbogacony w 83%. Brak popytu na nawozy potasowe w tym okresie. Siarczan potasu występuje 66% punktów punktów sprzedaży. Zaopatrzenie w nawozy wapniowe jest dobre, ale brak zainteresowania nawozami z tej grupy, występują w 83% punktów sprzedaży (Wapniak Kornicki i Wapmag). Nawozy wieloskładnikowe: stan zaopatrzenia uzupełniany według potrzeb, wysokie ceny nawozów i w związku z tym, ograniczone zainteresowanie zakupem. Polifoski 8:24:24 i 6:20:30 nie występowały na terenie MODR. Polifoska 4:12:32 występowała w 30% punktów, a amofoska w 83% punktów. Brak jest popytu na sól potasową.
 
W województwie opolskim stan zaopatrzenia w saletrę amonową, mocznik, sól potasową, superfosfat pojedynczy granulowany, a także polifoskę 8:24:24 i polifoskę 6:20:30 jest wystarczający. Saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, siarczan potasu, wapno oraz nawozy wapniowo-magnezowe i polifoska 4:12:32 oraz amofoska sprowadzane są na zamówienie.
 
W województwie podkarpackim zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową oraz polifoski 4:12:32 i 6:20:30 jest dobre. Zaopatrzenie w superfosfat wzbogacony 40%, superfosfat pojedynczy granulowany, nawozy wapniowe, siarczan potasu, polifoskę 4:12:32 oraz amofoskę określono jako wystarczające.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!