Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w maju 2019r.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w maju 2019r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego dotyczących stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w maju 2019r.

Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w maju 2019r.
Rynek nawozów mineralnych

W województwie dolnośląskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono jako wystarczający.
 
W województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony, sól potasową Wap-Mag CaMg 28-16 oraz polifoski 8:24:24 i 6:20:30 oceniono jako dobry. Jako średnie oceniono siarczan potasu, wapno magnezowo-tlenkowe i amofoskę. Jako bardzo słabe oceniono zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany, a jako słabe w wapno tlenkowe i polifoskę 4:12:32.
 
W województwie lubelskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający.
 
W województwie lubuskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający. Nie występuje superfosfat pojedynczy granulowany.
 
W województwie łódzkim jako bardzo dobre określono zaopatrzenie we wszystkie analizowane nawozy azotowe obecne w 93-100% punktów sprzedaży. Dobre - w polifoskę 6:20:30 - w 79% punktów i polifoskę 8:24:24 - w 72% punktów. Średnie zaopatrzenie jest w sól potasową w 72% punktów. Jako zaopatrzenie dostateczne oceniono wapno magnezowe - w 41% punktów oraz superfosfat wzbogacony w 59% punktów i siarczan potasu 36%. Bardzo słabe zaopatrzenie jest w superfosfat pojedynczy granulowany 24%, nawozy wapniowe w 24% punktów, polifoskę 4:12:32 w 24% punktów i w amofoskę - w 7% punktów sprzedaży.
 
W województwie małopolskim dobre jest zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową i polifoskę 6:20:30 oraz polifoskę 8:24:24. Jako wystarczające określono zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany. Jako słabe określono zaopatrzenie w superfosfat wzbogacony granulowany, nawozy wapniowe, wapniowo-magnezowe i amofoskę. Brak jest notowań o obecności siarczanu potasu i polifoski 4:12:32. Zamiast tych nawozów wieloskładnikowych są dostępne inne nawozy wieloskładnikowe np. Unifoska (4N:12P:12K:12Ca:12S) w cenie 115-130 PLN (średnia 122 PLN).
 
W województwie mazowieckim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe określono jako wystarczające. Słabe jest zaopatrzenie w nawozy fosforowe - w 33% punktów brak tych nawozów. Brak jest popytu na sól potasową, a w 33% punktów sprzedaży brakuje siarczanu potasu. Stan zaopatrzenia w nawozy wapniowe jest dobry, jest dostępny w 83% punktów. W odniesieniu do nawozów wieloskładnikowych - stan zaopatrzenia uzupełniany według potrzeb, ale wysokie ceny nawozów powodują ograniczone zainteresowanie kupnem. Polifoska 4:24:24 jest dostępna w 83% punktów. Polifoska 4:12:32 występowała w połowie punktów, a amofoska jest dostępna w 66% punktów.
 
W województwie opolskim stan zaopatrzenia w saletrę amonową, mocznik, sól potasową, superfosfat pojedynczy granulowany, a także polifoskę 8:24:24 i polifoskę 6:20:30 jest wystarczający. Saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, siarczan potasu, wapno oraz nawozy wapniowo-magnezowe, polifoskę 6:20:30 oraz amofoska sprowadzane są na zamówienie.
 
W województwie podkarpackim zaopatrzenie w większość analizowanych nawozów jest dobre. Zaopatrzenie w wapno węglanowe oraz polifoskę 4:12:32 określono jako wystarczające.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!