Spadek cen nawozów mineralnych w Polsce (lipiec 2015)

Zapotrzebowanie na nawozy mineralne w lipcu br. było niższe niż w miesiącach poprzednich, co przełożyło się na spadek cen. Ceny zmalały po raz pierwszy od początku roku, a średnia zniżka wyniosła 0,6%. Najbardziej zostały zmniejszone ceny nawozów azotowych, np. saletrzaku o 1,9%, a saletry amonowej o 1,8% - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Spadek cen nawozów mineralnych w Polsce (lipiec 2015)

Ceny nawozów mineralnych

Ceny nawozów mineralnych w lipcu 2015 r. były przeciętnie o 1,0% mniejsze niż rok temu o tej porze, przy czym najbardziej obniżyły się ceny polifoski o 5,3% i superfosfatu potrójnego o 2,6%. Ceny nawozów azotowych w tym okresie spadły od 0,8 do 1,6%.

 

Jak podkreślają eksperci IERiGŻ, w 2015 roku zapotrzebowanie na nawozy jest niższe niż w latach poprzednich, co jest związane m.in. z mniejszymi dochodami rolników. W nadchodzących miesiącach z uwagi na sezonowy spadek popytu, ale także niski poziom cen nawozów w handlu globalnym, ceny na krajowym rynku powinny być mniejsze.

 

Polepszyły się stosunki cen nawozów mineralnych do cen zbóż. Na zakup 1 kg NPK w lipcu 2015 r. należało przeznaczyć równowartość 5,8 kg pszenicy, a więc mniej o 0,2 kg niż w czerwcu 2015 r. oraz o 0,1 kg pszenicy niż rok wcześniej.

 

Stosunkowo najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa - równowartość 4,3 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 7,1 kg pszenicy. Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej także poprawiły się względem miesiąca poprzedniego.

 

Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość ponad 87 kg żywca wieprzowego, czyli o 1 kg mniej niż miesiąc wcześniej, ale o 14 kg więcej niż przed rokiem o tej porze.

 

Ceny nawozów wapniowych w lipcu 2015 r. pozostały niezmienne w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym nawozy wapniowe potaniały natomiast o 9,5%.

Jak podali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski, w lipcu obniżki cen wystąpiły na rynku nawozów mineralnych i bezpośrednich nośników energii. Zwiększyły się ceny maszyn rolniczych, z kolei ceny środków ochrony roślin oraz materiałów budowlanych pozostały niezmienne. Relacje cen większości środków produkcji do cen zbóż były lepsze niż miesiąc wcześniej, o czym zadecydowały głównie większe ceny zbóż.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!