Niewielkie zmiany cen nawozów w październiku 2015 r.

W październiku 2015 r. popyt na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa w dalszym ciągu był nieznaczny, co skutkowało niewielkimi zmianami cen - podaje Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W minimalnym stopniu potaniały bezpośrednie nośniki energii, a ceny pozostałych środków do produkcji rolniczej pozostały niezmienne. Stosunek cen większości środków produkcji do cen zbóż pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca. Wyraźnie obniżyły się relacje cen środków produkcji do cen żywca wieprzowego.

Niewielkie zmiany cen nawozów w październiku 2015 r.

W październiku 2015 r. odnotowano dalszą zniżkę popytu na nawozy mineralne. Średnio ceny pozostały niezmienne, przy czym zaobserwowano nieznaczną zniżkę cen nawozów azotowych, przy jednoczesnym wzroście cen nawozów fosforowych. Z danych zebranych przez ekspertów IERiGŻ wynika, że ceny nawozów mineralnych w październiku 2015 r. były przeciętnie o 1,1% większe niż rok temu o tej porze, przy czym najbardziej zwiększyły się ceny fosforanu amonu o 7,4%. W nadchodzących miesiącach z powodu sezonowej zniżki popytu oraz niskiego poziomu cen nawozów w handlu globalnym, ceny na krajowym rynku powinny być jeszcze mniejsze.
 
Stosunek cen nawozów mineralnych do cen zbóż nie zmienił się w odniesieniu do poprzedniego  miesiąca. Na zakup 1 kg NPK w październiku 2015 r. należało przeznaczyć równowartość 5,8 kg pszenicy, a więc o 0,3 kg pszenicy mniej niż rok wcześniej. Relatywnie najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa - równowartość 4,3 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 7,1 kg pszenicy.
 
Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej były wyraźnie gorsze niż miesiąc wcześniej. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 87 kg żywca wieprzowego, a zatem więcej o 4 kg niż miesiąc wcześniej i o 5 kg niż przed rokiem o tej porze.
 
Ceny nawozów wapniowych w październiku 2015 r. obniżyły się o 0,2% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym nawozy wapniowe potaniały o 10,3%.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!