Jak bezpiecznie kupować środki ochrony roślin przez Internet?

W związku z pandemią COVID-19 zakupy środków ochrony roślin (ŚOR) przez Internet stały się bardzo popularne, głównie ze względu na ich bezpieczniejszą formę, gdzie minimalizujemy ryzyko zarażenia się wirusem. Warto zadać sobie jednak pytanie, czy zakupy w sieci są również bezpieczne dla naszych upraw i portfela? W przypadku ŚOR odpowiedź nie jest jednoznaczna i kupując je przez Internet, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów w kontekście ich legalności.

Jak bezpiecznie kupować środki ochrony roślin przez Internet?
Od kilku lat Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) prowadzi kampanię przeciwko podrobionym ŚOR. Najbezpieczniejszym sposobem na zaopatrzenie się we ŚOR jest ich zakup w sklepie stacjonarnym. Kolejną opcją jest zakup przez Internet, jednak kupując je w sklepie internetowym należy zawsze domagać się od sprzedawcy faktury VAT. Tam gdzie oferty są bardzo atrakcyjne cenowo oraz sprzedawca nie wystawia faktury VAT najprawdopodobniej środki te są nielegalnie, mogą być podrobione lub nawet sprzedawane są produkty wycofane z obrotu na terenie RP. Zatem po pierwsze należy pamiętać o tym, aby kupować ŚOR jedynie u zarejestrowanych i kontrolowanych przez WIORiN punktach sprzedaży niezależnie czy jest to sklep stacjonarny czy internetowy, a przy ich zakupie domagać się faktury VAT jako potwierdzenie zakupu. Należy pamiętać, że ŚOR nie można kupować za granicą oraz za pomocą pośrednika na bazarze lub z samochodu.
Na stronie PIORiNu w zakładce Środki ochrony roślin, a następnie w Rejestrach wybierając na mapie województwo małopolskie otworzy się strona, gdzie znajduje się m.in. Rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu. W rejestrze tym w województwie małopolskim znajduje się aż 591 uprawnionych do sprzedaży ŚOR przedsiębiorców. Zawsze przed zakupem należy sprawdzić czy przedsiębiorca u którego chcemy zakupić ŚOR znajduje się na takiej liście.
Ponadto należy pamiętać, że możemy stosować jedynie ŚOR, które znajdują się w Rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu zezwoleniem MRiRW. Zawsze należy szczegółowo zapoznać się z etykietą, gdyż w przypadku niektórych środków mimo, iż np. nadal znajdują się one w obrocie może zmienić się ich zakres stosowana w przypadku niektórych upraw (rozszerzenie lub zmniejszenie).
Zakupy ŚOR przez Internet są obecnie koniecznością, a także są bardzo szybkie, wygodne i bezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Należy jednak pamiętać, aby zawsze kupować legalne ŚOR zarejestrowane w Polsce przez MRiRW u zarejestrowanego przedsiębiorcy, zawierające etykietę w języku polskim oraz zawsze należy domagać się dowodu zakupu w postaci faktury VAT.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!