Ruszyła wypłata dopłat do nawozów!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że rozpoczęła już wypłatę dopłat do nawozów. 11 lipca br. ARiMR przekazała na konta około 20 tysięcy rolników, blisko 138 mln zł. Pomoc będzie przekazywana sukcesywnie zarówno w lipcu jak i sierpniu. Formalnie czas na wypłatę dopłat jest do końca roku, jednakże ARiMR chce się z tym uporać jak najszybciej, gdyż już 16 października rozpocznie się wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych.

Ruszyła wypłata dopłat do nawozów!
Przypominamy, że o wsparcie w zakresie refundacji zakupu nawozów złożono blisko 427 000 wniosków, które opiewają na łączną kwotę 3,5 mld zł – pula przeznaczona przez Rząd wynosiła 3,9 mld zł. Jest to bardzo dobra informacja dla rolników, gdyż nie będzie w tym przypadku zastosowany współczynnik korygujący. Gdyby kwota wnioskowanej pomocy była wyższa od dostępnej puli to kwota należna do wypłaty każdemu rolnikowi, który złożył wniosek o dopłatę do nawozów, byłaby pomniejszona według tego właśnie współczynnika.  
Dofinansowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką formę pomocy mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok.


Tagi:
źródło: