Uważaj przy zakupie środków ochrony roślin

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ponownie ostrzega przed kupowaniem środków ochrony roślin z niepewnych źródeł. Takie działanie może przynieść duże szkody, których wartość będzie znacznie przekraczać zaoszczędzone pieniądze.

Uważaj przy zakupie środków ochrony roślin

Warto zatem kupować środki ochrony roślin tylko w opakowaniach szczelnie zamkniętych i nieuszkodzonych, które są zaopatrzone w etykietę w języku polskim. Na opakowaniu powinna być umeszczona data produkcji i numer partii oraz nazwa substancji czynnej/ych wraz z pełną nazwą środka ochrony roślin i formy preparatu. Ponadto, produkt taki powinien posiadać numer zezwolenia na wprowadzanie do obrotu / pozwolenia na handel równoległy, a także nazwę posiadacza zezwolenia/ pozwolenia.

Kupując środki ochrony roślin warto zapytać sprzedawcę o numer wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu. Pamiętajcie też o zachgowaniu dowodu zakupu.

PIORIN szczególnie przestrzega przed zakupem środków ochrony roślin przez Internet, gdyż to tam właśnie najczęściej prowadzona jest substancji niedopuszczonych do obrotu.

Naszą szczgólną czujność poiwinny zatem obudzić następujące czynniki:

  • atrakcyjna cena;
  • słaba jakość opakowania i etykiety lub opakowanie zastępcze;
  • niepełna nazwa preparatu;
  • etykieta w języku obcym lub nietrwale przytwierdzona do opakowania;
  • brak na opakowaniu informacji tj.: data produkcji, numer partii, numer zezwolenia na wprowadzanie do obrotu / pozwolenia na handel równoległy, nazwy posiadacza zezwolenia/ pozwolenia;
  • brak charakterystycznych zabezpieczeń stosowanych przez producentów środków ochrony roślin.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!