Wzrost cen nawozów mineralnych

Od września 2018 roku do kwietnia 2019 roku ceny nawozów mineralnych na krajowym rynku wyraźnie rosły.

Wzrost cen nawozów mineralnych
Było to związane m.in. z podwyżkami cen nawozów w handlu globalnym, które były notowane do końca 2018 r., ale również z sezonowym wzrostem zapotrzebowania na polskim rynku w pierwszych miesiącach minionego roku
 
W maju 2019 roku pod wpływem słabnącego popytu na nawozy, zwyżkowa tendencja cen została jednak zatrzymana. W następnych miesiącach minionego roku tempo zmian cen nawozów także było nieznaczne. We wrześniu br. nawozy mineralne nawet potaniały o 0,2% w porównaniu z miesiącem poprzednim, a w październiku pozostały stabilne.
 
Pomimo to, w związku z wcześniejszymi podwyżkami, ceny w październiku były o 8,7% większe niż rok wcześniej, a najbardziej w skali rocznej podrożały nawozy azotowe. Należy jednak podkreślić, że roczna dynamika zmian stopniowo maleje. Dla porównania jeszcze w sierpniu br. nawozy były o 10,4% droższe niż rok wcześniej.
 
Ocenia się, że w najbliższych miesiącach ceny nawozów na krajowym rynku pod wpływem stopniowo rosnącego popytu mogą nieznacznie wzrosnąć, jednak skala podwyżek będzie raczej niewielka, zdecydowanie niższa niż rok wcześniej. Istotny wpływ na kształtowanie cen na krajowym rynku mają ceny globalne, a te od początku 2019 roku znajdują się w trendzie zniżkowym. Niemniej jednak na krajowym rynku na początku 2020 r. ceny detaliczne nawozów mineralnych prawdopodobnie w dalszym ciągu pozostaną na poziomie o 7-8% wyższym niż rok wcześniej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!