Wzrost cen nawozów mineralnych

We wrześniu br. pod wpływem m.in. zwiększonego zapotrzebowania popytu na nawozy wieloskładnikowe i fosforowe ich ceny zauważalnie wzrosły w porównaniu z miesiącem poprzednim.

Wzrost cen nawozów mineralnych
Zwyżka cen nawozów mineralnych we wrześniu br. wyniosła 0,6%, przy czym podrożał głównie fosforan amonu, superfosfat potrójny i polifoska. W efekcie czego we wrześniu br. ceny nawozów mineralnych były na poziomie minimalnie wyższym od zeszłorocznych, czyli z września 2017 r. Wzrost cen w tym czasie wyniósł 0,3%, przy czym najbardziej podniosły się ceny fosforanu amonu oraz superfosfatu potrójnego.
 
W następnych miesiącach popyt na nawozy mineralne będzie stopniowo się zwiększał, co może przełożyć się na podwyżki cen, w szczególności w pierwszych miesiącach 2019 r.
 
Wyższe ceny mogą być poza tym następstwem notowanego od kilkunastu miesięcy stopniowego wzrostu cen nawozów w handlu globalnym pod wpływem m.in. drożejących surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego, który stanowi istotny składnik kosztów produkcji nawozów azotowych.
 
W obrębie ostatnich 12 miesięcy ceny nawozów mineralnych w handlu światowym zwiększyły się już średnio o 17%. Pewien wpływ na wyższe ceny krajowe może mieć także notowany w ostatnich miesiącach wyższy eksport nawozów, w tym szczególnie na Ukrainę, który może wpływać na nieco mniejszą podaż krajową. Wywóz nawozów mineralnych na Ukrainę w pierwszych ośmiu miesiącach br. był ilościowo 2-krotnie wyższy niż w porównywalnym okresie 2017 r.
 
Stosunek cen nawozów mineralnych do cen zbóż poprawiły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Średnio na zakup 1 kg czystego składnika nawozu należało w sierpniu br. przeznaczyć równowartość 4,3 kg pszenicy, czyli mniej o 0,2 kg niż w miesiącu poprzednim oraz o 1 kg niż rok wcześniej.
 
Relacje cen nawozów do cen skupu żywca wieprzowego nie polepszyły się jednak w porównaniu z miesiącem poprzednim. Były też gorsze niż przed rokiem.
 
W związku z tym, na zakup 1 dt czystego składnika nawozu należało przeznaczyć równowartość 73 kg żywca wieprzowego, czyli więcej o 2 kg niż w sierpniu br. oraz o 8 kg niż rok wcześniej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!