| Autor: redakcja11

Irak największym pod względem wartości importerem warzyw i owoców z Turcji

Jak wynika z najnowszych danych Tureckiego Instytutu Statystycznego (TUIK), w pierwszym kwartale bieżącego roku największe ilości wyeksportowanych warzyw i owoców stanowiły pomidory z wynikiem 315,0 tys. ton

Irak największym pod względem wartości importerem warzyw i owoców z Turcji

Następnie pomarańcze 185,0 tys. ton, cytryny 160,0 tys. ton, oraz grapefruity 124,0 tys. ton, mandarynki 116,0 tys. ton, granaty 75,0 tys. ton, słodka papryka 67,0 tys. ton, a także około 51,0 tys. ton wiśnie i czereśnie oraz 42,0 tys. ton cukinia.

 

Jak podaje FAMMU/FAPA, w analogicznym okresie minionego roku to Rosjanie byli największymi importerami tureckich produktów ogrodnictwa. Jednak uwzględniwszy obecnie wprowadzone embargo na tureckie produkty, to Irak stał się największy pod względem wartości importerem produktów z Turcji. W pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku sprowadził towary za sumę 155,0 mln USD. Natomiast drugim co do wartości zakupów importerem z Turcji były Niemcy 110,0 mln USD oraz Rosja 92,0 mln USD, Rumunia 70,0 mln USD, a także Ukraina 52,0 mln USD i Białoruś 48,0 mln USD.

 

Białoruś zaimportowała najwięcej pomidorów, z kolei Niemcy zaś gustowali w tureckich czereśniach i słodkiej papryce. Do Iraku trafiła największa ilość cytrusów – mandarynek i pomarańczy, do Rosji cytryn, cukinii i pomelo. Rumuni najchętniej z Turcji sprowadzają truskawki, czerwoną paprykę i ogórki.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!