| Autor: redakcja6

Prognozy dla rynku mięsa owczego i koziego w UE do 2023 r.

Ze średniookresowych prognoz Komisji Europejskiej wynika, że w okresie od 2013 do 2023 roku utrzyma się spadkowy trend produkcji mięsa owczego i koziego w państwach członkowskich Unii Europejskiej – zauważa FAMMU/FAPA.

Prognozy dla rynku mięsa owczego i koziego w UE do 2023 r.
Według ekspertów, tempo spadku produkcji mięsa owczego i koziego w krajach Wspólnoty będzie wolniejsze w związku z kontynuacją utrzymania przez Unię Europejską dopłat bezpośrednich w ramach reformy WPR.
 
Z prognoz wynika, że do 2023 roku na terenie Unii Europejskiej produkcja brutto tego gatunku mięsa spadnie o 6,8% wobec danych z lat 2012-2013 i ukształtuje się na poziomie 891 tys. ton.
 
W analizowanym dziesięcioleciu import mięsa owczego i koziego do Wspólnoty wyniesie najprawdopodobniej 208 tys. ton, co oznacza poziom niższy niż przed 2012 rokiem.
 
Ze względu na rosnącą sprzedaż mięsa owczego i koziego na rynki pozaunijne z Nowej Zelandii i Australii, będących najważniejszymi dostawcami tego gatunku mięsa do krajów Wspólnoty, państwa te nie wypełnią kontyngentów taryfowych w imporcie do Unii Europejskiej.
 
Ponadto, na niewielkim poziomie utrzyma się eksport tego gatunku mięsa z Unii do krajów trzecich. Spodziewany jest natomiast wzrost sprzedaży żywca na Bliski Wschód, do Libii, Jordanii oraz Libanu.
 
Jak zaznacza FAMMU/FAPA, w bieżącym dziesięcioleciu kontynuowany będzie niski poziom spożycia mięsa baraniego i koziego, którego udział w ogólnej konsumpcji mięs wyniesie zaledwie 2,7%. Ze względu na spadek podaży do 2023 roku spożycie tego gatunku mięsa może obniżyć się, osiągając pod koniec analizowanego okresu poziom 1,04 mln ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!