| Autor: redakcja1

Ceny diesla i popularnej Pb95 spadły o ponad 20 groszy w ciągu tygodnia, ale mogłyby dużo bardziej

W tygodniu kończącym się 18-go marca 2020 "mocno" spadły na stacjach ceny wszystkich paliw.

Ceny diesla i popularnej Pb95 spadły o ponad 20 groszy w ciągu tygodnia, ale mogłyby dużo bardziej
Cena średnia ON zmniejszyła się o 22 grosze, a Pb95 o 21 groszy na litrze. W mniejszym zakresie potaniał autogaz. W konsekwencji w połowie 12 tygodnia 2020 roku za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić średnio 4,55 zł/l, a za ON 4,67 zł/l. Dla popularnej benzyny jest to najniższy poziom cen od dokładnie połowy marca 2018 roku. Wydaje się jednak, że spadki cen na stacjach są ciągle zbyt małe w stosunku do cen hurtowych oraz ropy, która jest najtańsza od prawie 20 lat!!!
 
Rynek ropy:
 
W ostatnich tygodniach ceny ropy naftowej runęły w dół. Kulminacja przecen miała miejsce w poniedziałek - 9 marca (ponad -20%). Kilkunastoprocentowe przeceny obserwujemy też w ostatnich dniach. Koronawirus jest głównym winowajcą drastycznego ograniczenia popytu na paliwa i w konsekwencji na ropę. Tymczasem kraje OPEC, na spotkaniu 5-6 marca, nie dogadały się z Rosją, by ograniczyć podaż (z winy Rosji).

Zamiast tego Arabia Saudyjska podniosła wydobycie i wypowiedziała wojnę cenową konkurentom (obniżyła o 20% ceny). Celem jest wyeliminowanie mniejszych producentów z rynku i ograniczenie podaży w dłuższym horyzoncie czasowym. W konsekwencji ceny ropy tylko w ostatniego miesiąca spadły o ponad połowę do poziomów niewidzianych od prawie 20 lat.

 
Zmiany cen w skali roku:
 
Warto zauważyć, że hurtowa cena diesla była w 11-tygodniu 2020 o 72 gr/l niższa niż rok temu, ale w detalu ON kosztował średnio o tylko 20 groszy mniej niż przed rokiem. Zawdzięczamy to bardzo olbrzymim marżom ze sprzedaży paliw.
 
Oficjalne hurtowe ceny Pb95 były w 11-tygodniu 2020 o 54 gr/l niższe niż rok temu, a dzięki wyższym marżom na stacjach płaciliśmy za to paliwo średnio o symboliczny 1 grosz mniej niż przed rokiem.
 

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!