| Autor: redakcja1

Import taniego bioetanolu z USA budzi obawy Francuzów

Francuscy producenci bioetanolu obawiają się, że import taniego bioetanolu z USA może być niebezpieczny dla unijnego sektora biopaliw – podaje FAPA/FAMMU.

Import taniego bioetanolu z USA budzi obawy Francuzów
Wysokie zbiory kukurydzy w USA przełożyły się na spadek cen tego ziarna. Tańszy i łatwo dostępny jest więc surowiec do produkcji bioetanolu. Dzięki temu można zmniejszyć jego ceny.
 
SNPAA, czyli francuski związek producentów bioetanolu obawia się, że Amerykanie mogą zwiększyć jego eksport do Unii Europejskiej, a biopaliwo z USA mimo wprowadzonych w minionym roku ceł antydumpingowych może wywierać niekorzystny wpływ na sektor biopaliw w UE.
 
Największymi problemami wewnętrznymi, z jakimi muszą zmierzyć się unijni producenci bioetanolu, są malejące zużycie benzyny oraz nadmiar zdolności produkcyjnych. SNPAA prognozuje, że w 2013 roku możliwości produkcyjne bioetanolu w UE wyniosły 75 mln hektolitrów, a produkcja 50-55 mln hl, co oznacza, że niewykorzystane było więc 20-25 mln hl.
 
W ostatnich latach poprawia się efektywność silników, zmniejsza się zużycie na skutek kryzysu i wybierania przez konsumentów samochód z sinikami diesla, które uważane są za ekonomiczniejsze również z uwagi na różnice w cenie paliwa.
 
We Francji sytuacja prawdopodobnie będzie wyglądać lepiej niż w całej UE. Możliwości produkcyjne wynoszą około 13,3 mln hl, przy czym wykorzystane jest około 90%, a 33% produkcji jest eksportowana – zaznacza FAPA/FAMMU na podstawie Reuters.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!