Komunikat Koalicji Na Rzecz Biopaliw (3.12.2013)

Dnia 28 listopada 2013 r. w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Koalicji Na Rzecz Biopaliw. W związku z faktem, iż dyskusja na forum Rady Unii Europejskiej nad zmianami w dotychczasowej polityce unijnej względem sektora biopaliw transportowych zainicjowana przez Komisję Europejską wnioskiem legislacyjnym z dnia 17 października 2012 roku weszła obecnie w decydującą fazę, przewodnim tematem posiedzenia było kompromisowe rozwiązanie w tym zakresie zaproponowane przez Prezydencję Litewską zakładające m.in. ograniczenie wykorzystania biopaliw wytwarzanych z surowców rolnych na poziomie 7%.

Komunikat Koalicji Na Rzecz Biopaliw (3.12.2013)

- Krystalizujący się zrąb porozumienia na forum Rady UE szczęśliwie w sposób istotny różni się od pierwotnych koncepcji KE, czego najlepszym przykładem jest zmiana proponowanego ograniczenia stosowania biopaliw wytwarzanych z surowców rolnych w ramach realizacji celu 10% udziału energii odnawialnej w transporcie do 2020 roku z 5 do 7%. Jest to istotny progres, jednakże zgoda na ustanowienie takiego poziomu limitacji przez państwa członkowskie UE powinna być uzależniona od braku możliwości akceptacji przez Radę obniżenia tego pułapu w ramach dalszych negocjacji z Komisją i Parlamentem Europejskim – powiedział Zygmunt Gzyra, Prezes Krajowej Izby Biopaliw.

Zaproponowany przez Prezydencję Litewską kształt porozumienia zakłada również wprowadzenie obowiązku raportowania przez kraje członkowskiej do KE od 2017 roku dodatkowych emisji biopaliw wynikających z tzw. pośredniej zmiany użytkowanie gruntów (ILUC). W tym kontekście organizacje współtworzące Koalicję po raz kolejny wyraziły swoją głęboką dezaprobatę dotyczącą raportowania poziomu dodatkowych emisji przypisanych surowcom rolnym w związku z czynnikiem ILUC i zgodnie podkreśliły, że podejmowanie jakichkolwiek kroków prawnych w tym zakresie na podstawie analiz Międzynarodowego Instytutu Badawczego Polityki Żywnościowej (IFPRI), które nie zostało poddane wzajemnej ocenie innych ośrodków naukowych, nie jest możliwe do zaakceptowania.


- Nadanie, nawet jedynie na papierze, dodatkowych emisji ILUC biopaliwom w sposób istotny wpływać będzie na postrzeganie tego sektora. Sytuacja wygląda w szczególności nieciekawie w przypadku biodiesla, ponieważ zaproponowana wielkość tych emisji dla roślin oleistych jest wyjątkowo drastyczna – powiedział Mariusz Szeliga, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

- Trudno zrozumieć fakt, że produkowany w polskich gospodarstwach rzepak na cele biopaliwowe miałby przyczyniać się do degradacji środowiska i ekspansji rolnictwa na tereny dotychczas nie przeznaczone pod uprawy. Odejście od stosowania biodiesla oznaczać będzie, że 2/3 europejskiego rzepaku po prostu nie znajdzie nabywców – powiedział Juliusz Młodecki, Wiceprezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

- Obowiązek raportowania emisji ILUC trudno nazwać kompromisem, pomimo, że w pierwotnej wersji nowelizacji dyrektyw UE Komisja chciała, aby te emisje przypisane były w sposób bezpośredni biopaliwom produkowanym z surowców rolnych wpływając istotnie na możliwość spełnienia wymaganego poziomu redukcji w stosunku do paliw kopalnych. Nie możemy się na to zgodzić, zwłaszcza, że biopaliwa wytwarzane z surowców rolniczych produkowanych w Europie w żaden sposób nie zagrażają bioróżnorodności i nie powodują ograniczania powierzchni terenów stanowiących naturalne magazyny CO2. Kwestia ta była w ostatnim czasie przedmiotem pisemnego wystąpienia Koalicji do Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiegopowiedział Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: