Komunikat Koalicji Na Rzecz Biopaliw (3.12.2013)

Dnia 28 listopada 2013 r. w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Koalicji Na Rzecz Biopaliw. W związku z faktem, iż dyskusja na forum Rady Unii Europejskiej nad zmianami w dotychczasowej polityce unijnej względem sektora biopaliw transportowych zainicjowana przez Komisję Europejską wnioskiem legislacyjnym z dnia 17 października 2012 roku weszła obecnie w decydującą fazę, przewodnim tematem posiedzenia było kompromisowe rozwiązanie w tym zakresie zaproponowane przez Prezydencję Litewską zakładające m.in. ograniczenie wykorzystania biopaliw wytwarzanych z surowców rolnych na poziomie 7%.

Komunikat Koalicji Na Rzecz Biopaliw (3.12.2013)

Posiedzenie było okazją również do sfinalizowania formalnego przystąpienia do Koalicji Na Rzecz Biopaliw Krajowej Rady Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw oraz Związku Gorzelni Polskich. Nowa, pięciostronna umowa koalicyjna zastąpiła tym samym umowę z 2008 roku zawartą pomiędzy Polskim Stowarzyszeniem Producentów Oleju, Krajową Izbą Biopaliw i ówczesnym Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku. Parafowany dokument oficjalnie potwierdził jednocześnie ustalenia podjęte jeszcze w lipcu br. dotyczące stałego przewodnictwa Krajowej Izby Biopaliw nad Koalicją.


- Możemy się jedynie cieszyć, że jest wola współpracy pomiędzy naszymi organizacjami, a szersze grono zwiększa reprezentatywność Koalicji dla krajowego łańcucha wytwórczego biokomponentów i biopaliw ciekłych. Mam nadzieję, że to wzmocni głos Koalicji, a wypracowywane wspólnie stanowiska znajdować będą zrozumienie w trakcie stanowienia regulacji prawnych dotyczących sektora – skomentował Adam Stępień.

W trakcie spotkania miała również miejsce dyskusja z zaproszonym w tym celu do udziału prof. Antonim Faberem z Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach na temat kierunków ewentualnych inicjatyw Koalicji w zakresie dostosowania krajowego łańcucha wytwórczego biopaliw do konieczności spełnienia wymaganej od 2017 roku, zgodnie z obecnymi zapisami Dyrektywy RED, redukcji emisji o 50% w stosunku do paliw kopalnych.

- Nowelizowana obecnie ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych po wejściu w życie wprowadzi obowiązek redukcji emisji stosowanych biopaliw o co najmniej 35%. Jest to poziom, którego osiągnięcie nie stanowi żadnego wyzwania dla polskiego łańcucha wytwórczego. Już obecnie mamy w kraju instalacje, które spełniają kolejny, 50% pułap redukcji emisji. Chcemy, aby było to normą dla całego sektora w Polsce, stąd podejmujemy obecnie działania, których celem jest pełna diagnoza stanu faktycznego w zakresie emisyjności krajowych biopaliw oraz wypracowanie odpowiednich rozwiązań wspomagających – podkreślił Adam Stępień.

- W ramach bieżących działań Koalicji zorganizowane zostały spotkania robocze dotyczące możliwości redukcji emisji na poziomie tłoczni oleju i instalacji estryfikujących, jak również w uprawach rzepaku. W tym ostatnim kontekście równie istotne są koszty, ponieważ poprawa parametrów emisyjności nasion rzepaku wiąże się ze spadkiem produktywności. Musimy zastanowić się nad najbardziej optymalnym rozwiązaniem – powiedział Juliusz Młodecki.



Tagi:
źródło: