| Autor: redakcja1

Biopaliwa transportowe u progu zmian

W dniu 24 września 2015 roku w Centrum targowo-konferencyjnym XXI EXPO w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Biopaliwa transportowe – u progu zmian”, zorganizowaną przez Krajową Izbę Biopaliw.

Biopaliwa transportowe u progu zmian

Biopaliwa transportowe u progu zmian

Była to już 4 edycja tego wydarzenia. Uczestniczyli w nim przedstawiciele firm wytwórczych biokomponentów i biopaliw ciekłych, producenci paliw, a także przedstawiciele przemysłu rolno-spożywczego, chemicznego i motoryzacyjnego, jednostek badawczo-naukowych, uczelni wyższych oraz przedstawiciele administracji publicznej reprezentujący resorty Gospodarki oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

W bogatym programie merytorycznym poruszono takie zagadnienia jak aktualne tendencje w sektorze biopaliw, zmiany w przepisach wspólnotowych odnoszących się do biopaliw i ich konsekwencji dla branży, a także zaprezentowano realizację postanowień dyrektyw RED, FQD i ILUC.

 

Na koniec pierwszej części konferencji odbyła się debata z udziałem przedstawicieli Krajowej Izby Biopaliw, Orlenu Południe S.A., Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Badań Energii Odnawialnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Politechniki Wrocławskiej, której głównym celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie czy możliwy jest szybki rozwój biopaliw zaawansowanych?

 

Wszyscy uczestnicy debaty uznali, że jak najbardziej, ale rozwój ten jednak zdeterminowany jest pewnymi warunkami jak choćby rozwój odpowiedniej technologii, zbudowanie odpowiedniej bazy surowcowej czy zapewnienie odpowiednich warunków legislacyjnych.

 

W drugiej części spotkania, omówione zostały polskie doświadczenia badawcze w zakresie nowych technologii biopaliw, czy też dotychczasowe doświadczenia w zakresie certyfikacji biokomponentów pod kątem zrównoważonego rozwoju w Polsce, a także niezwykle istotny temat emisji GHG na etapie upraw i skupu surowców.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!