| Autor: redakcja6

Komisja Europejska zapowiada ograniczenie pozyskiwania biopaliw z upraw

Komisja Europejska zapowiada 5-procentowy limit udziału biopaliw w Unii Europejskiej. Jednocześnie zapewnia, że nie promuje biopaliw, które produkowane są z upraw zbożowych, konkurujących o grunty z uprawami pod konsumpcję.

Komisja Europejska zapowiada ograniczenie pozyskiwania biopaliw z upraw
Międzynarodowa Organizacja Humanitarna walcząca z głodem na świecie w poniedziałek wydała raport, w którym apelowała o to, aby Unia Europejska zaprzestała wsparcia polityki w dziedzinie biopaliw. Zdaniem organizacji grunty użyte pod uprawy na biopaliwa, mogłoby być z powodzeniem wykorzystane przez producentów pszenicy i kukurydzy i zapewnić wyżywienie 127 mln ludzi. Według organizacji, na ziemiach mieszkańców tzw. Trzeciego Świata produkowane są biopaliwa, co pogłębia głód i nędzę.

 
Jak zaznaczyła szefowa organizacji, Europa podsyca globalną gorączkę na biopaliwa. Europejskie rządy wyrzucają pieniądze konsumentów, pozbawiając jednocześnie ludzi jedzenia, ziemi i wody.

 
W odpowiedzi na krytyczny raport unijni komisarze ds. energii oraz ds. klimatu zapowiedzieli zmiany w prawie uwzględniające skutki uboczne biopaliw. Zaznaczono, że nie jest prawdą jakoby UE naciskała na stosowanie biopaliw opartych na konsumpcyjnych uprawach zbożowych. Zadaniem KE jest ich ograniczanie do obecnego poziomu (5 procent popytu na paliwa transportowe) do 2020 roku. Przedstawiciele UE w swoim oświadczeniu zaznaczyli, iż po 2020 roku preferowane będą biopaliwa wytwarzane z niekonsumpcyjnych zasobów, np. odpadów i pozostałości rolniczych, tj. słomy.

 
Jednocześnie argumentują, że biopaliwa wytwarzane z odpadów rolniczych, czyli biopaliwa drugiej generacji, nie są konkurencją dla produktów żywnościowych, nie wymagają też dodatkowych gruntów. Natomiast produkcja biopaliw opiera się na dążeniu do znacznego obniżenia dwutlenku węgła, bez konkurencji z żywnością.

 
KE w październiku planuje zaproponować zmianę dyrektywy o energii odnawialnej i jakości biopaliw, celem uwzględnienia skutków ubocznych biopaliw, m.in. zmianę użytkowania gruntów i zmniejszenie upraw na cele spożywcze.


Tagi:
źródło: