| Autor: mikolaj

Paliwa na stacjach dalej w dół, choć wydaje się że to już koniec spadków

Średnie ceny detaliczne w środę, 4 lutego ukształtowały się na poziomie 4,30 zł/l dla ON; 4,27 zł/l Pb95 i 2,02 zł/l dla LPG. W porównaniu do ostatniego tygodnia 2014 r. olej napędowy jest więc tańszy o 26 gr/l, benzyna o 29 gr/l, a autogaz o 37 gr/l.

Paliwa na stacjach dalej w dół, choć wydaje się że to już koniec spadków

Ceny paliw

Jak podkreślają eksperci Polskiej Izby Paliw Płynnych wprawdzie na większości stacji paliwa nadal tanieją, ale kilkunastogroszowa w styczniu dynamika spadków uległa już wyraźnemu wyhamowaniu.

W skali kraju zaznacza się stagnacja średnich cen ON (spadki to już tylko dziesiąte części grosza). Tylko o grosz spadła w tym tygodniu średnia popularnej benzyny 95-oktanowej. Wyraźnie drożeją za to paliwa premium (Pb98 +4 gr/l; a co zaskakujące - arktyczny ON tylko +3 gr/l), na co wpływ mają obecne mrozy. Bardzo wyraźnie tanieje za to autogaz (- 6 gr/l), w czym bardzo pomocne okazało się sprowadzenie do zera rosyjskich ceł eksportowych.

Najtańszy olej napędowy ma w tym tygodniu woj. śląskie: 4,25 zł/l (-4 gr/l). Najdroższy zaś opolskie: 4,38 zł/l (-3 gr/l).


Woj. dolnośląskie to najtańsza benzyna: średnia 4,22 zł/l (-3 gr/l); a opolskie - najdroższa: 4,35 zł/l (-3 gr/l).

Najtańszy autogaz oferują stacje w woj. małopolskim: 1,88 zł/l (-8 gr/l). Najdroższy zaś zachodniopomorskie: 2,20 zł/l (-5 gr/l).

Detaliczne ceny paliw

Spadek cen paliw to pozytywna wiadomość zarówno dla kierowców, którzy płacą mniej za tankowanie, jak i operatorów stacji paliw – bo oznacza perspektywiczny wzrost popytu. Czy jednak rzeczywiście ten trend przełożył się na wzrost sprzedaży, będziemy wiedzieli dopiero po podsumowaniu I kwartału 2015.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: