| Autor: redakcja1

Brazylia: Próg blendingu bioetanolu podniesiono do 27%

Z dniem 15 lutego 2015 roku minimalny i obowiązkowy próg mieszania bioetanolu z benzyną zwiększy się w Brazylii o 2 pp. do 27% - podaje FAPA/FAMMU.

Brazylia: Próg blendingu bioetanolu podniesiono do 27%

To następny krok, który poprawi rentowność sektora, gdyż z początkiem lutego 2015 roku przywrócono podatek CIDE na benzynę, co zwiększy konkurencyjność paliwa z trzciny cukrowej. Wzrost o 2 pp. jest nieco mniejszy niż przegłosowane przez kongres jeszcze we wrześniu 2014 roku zwiększenie progu o maksymalnie 2,5 pp. O wzroście udziału bioetanolu w mieszance paliwowej mówiło się od dawna, ale słabsze wyniki kampanii cukrowniczej blokowały ten ruch. Aktualnie kampania też jest na minusie, ale zniżki są są mniejsze, niż początkowo prognozowano.

 

Niemniej jednak, cukier jest bardzo tani i wiele zakładów sprzedaje go poniżej kosztów produkcji. W związku z tym, szansą jest wytwarzany z tego samego surowca, a więc z trzciny cukrowej, bioetanol. Niestety regulowane ceny paliw w Brazylii oraz malejąca cena ropa na świecie ograniczały jego zużycie. Większy, obowiązkowy udział bioetanolu i wzrost cen benzyny powinien wyraźnie wspomóc branżę.

 

W Brazylii produkuje się każdego roku ponad 25 mld litrów bioetanolu. Na początku 2015 roku jego zapasy przekroczyły 7 mld l i były wyższe o 13% w ujęciu rocznym.Tagi:
źródło: