| Autor: redakcja1

Brazylia: Ropa po 60 USD wyzwaniem dla biopaliw

Szefowa brazylijskiego związku sektora trzciny cukrowej (INICA) przyznała, że ceny ropy wynoszące 60 dolarów za baryłkę są wyzwaniem dla brazylijskiego sektora bioetanolu – podaje FAPA/FAMMU.

Brazylia: Ropa po 60 USD wyzwaniem dla biopaliw

Ceny ropy naftowej a biopaliwa

Według Elizabeth Fariny, tak niskie ceny stawiają przed władzami pytanie: czy tania ropa powinna oznaczać większe zużycie benzyny kosztem bioetanolu, czy jednak kraj stawia na paliwa z odnawialnych źródeł. Tym bardziej, że bioetanol ma o około 33% mniejszą wydajność energetyczną od benzyny, w związku z czym musi być od niej odpowiednio tańszy. Zwykle sprzedawany jest za nie więcej niż 70% ceny benzyny. Większe ceny sprawiają, że klienci będą wybierać benzynę.

W Brazylii od lat ceny benzyny są regulowane i utrzymywane na stałym poziomie w celach inflacyjnych. Wybór na kolejną kadencję prezydent Dilmy Rousseff prawdopodobnie oznacza kontynuację tej polityki. Jednakże w listopadzie 2014 roku podniesiono ceny benzyny o 3%, a diesla o 5%. Stało się to po raz pierwszy od ponad 11 miesięcy. Podwyżka nie powinna mieć znaczącego wpływu na inflację, która z tego powodu ma zwiększyć się o 0,11% na koniec roku. W całym 2014 roku inflacja szacowana jest na 6,46% w skali roku.Tagi:
źródło: