| Autor: redakcja1

Reformy w sektorach biopaliwowym i cukrowniczym w USA

Do Izby Reprezentantów w USA wpłynął projekt reformy sektora biopaliw (RFS Reform Act), który przygotowało czterech kongresmenów zarówno z partii republikańskiej jak i demokratycznej – podaje FAPA/FAMMU.

Reformy w sektorach biopaliwowym i cukrowniczym w USA

Najważniejszym założeniem zmian jest zniesienie aktualnie obowiązujących limitów zużycia dla paliwa z kukurydzy i ograniczenie celów zużycia dla paliw zaawansowanych. Obniżony ma też zostać z 15 do 10% próg blendingu dla bioetanolu w benzynie. Podobny projekt przepadł w głosowaniu w 2013 roku.

 

Zmiany popierają amerykańskie związki hodowców kurcząt i indyków (NCC i NTF). NCC ocenia, że od wprowadzenia RFS hodowcy musieli zapłacić za pasze więcej o 50 mld dolarów.

 

W USA w 2005 roku wprowadzono RFS, a więc na cele zużycia poszczególnych rodzajów biopaliw (pierwszej i drugiej generacji). Ich wysokość na bieżąco reguluje agencja ds. energii (EPA). Z dużym opóźnieniem cele na 2014 roku zostały bardzo zmniejszone, a do dziś EPA nie dała rady ustalić ich na 2015 i 2016 rok.

 

Natomiast trzech kongresmenów, w tym ci z obu głównych partii złożyło projekt nowych regulacji w sektorze cukrowniczym, którego głównym punktem jest obniżenie minimalnych cen cukru, a więc momentu, w którym spadek poniżej uruchamia system pożyczek i zmiana obostrzeń w systemie zaopatrzenia na poziomie kraju. Plantatorzy nie mają pozostać bez wsparcia, bo projekt przewiduje większe prerogatywy dla ministerstwa rolnictwa, które miałoby w bardziej elastyczny sposób zarządzać sektorem.

 

Podobny projekt przepadł w głosowaniu w 2013 roku. Tym razem znów trafił na dość trudny czas i prawdopodobnie będzie musiał poczekać, aż zakończy się sprawa związana z ograniczeniami w handlu cukrem między USA a Meksykiem, gdyż porozumienie ustalające ceny minimalne i limit ilościowy dla meksykańskiego cukru zostało zaskarżone przez amerykańskie firmy rafinacyjne.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!