| Autor: mikolaj

Zwyżki na stacjach paliw

Średnie ceny detaliczne w środę, 11 lutego ukształtowały się na poziomie 4,44 zł/l dla ON: 4,38 zł/l Pb95 i 1,96 zł/l dla LPG. W ujęciu tygodniowym benzyna drożeje więc o 11 gr/l, a olej napędowy 14 gr/l. Nadal – i to mocno - tanieje tylko autogaz: dziś -6 gr/l.

Zwyżki na stacjach paliw

Ceny paliw

Mimo że dla wielu kierowców ceny, jakie ujrzeli na stacjach, mogły być szokiem, to warto pamiętać, że w porównaniu z ostatnim tygodniem 2014 r. olej napędowy wciąż jest tańszy o 12 gr/l, benzyna o 18 gr/l, a autogaz aż o 43 gr/l. Skąd jednak dzisiejsze podwyżki? Na stacje dotarły po prostu zmiany, które w cennikach hurtowych zaczęły się już w połowie stycznia.

Jak podaje Polska Izba Paliw Płynnych, od 15 stycznia do 11 lutego br. ceny paliw zarówno z gdańskiego zakładu Lotosu, jak i płockiego PKN Orlen - śladem wydarzeń na światowych rynkach surowców i walut - wzrosły średnio o 34 gr/l brutto (Pb98 +38 gr/l, olej napędowy do celów grzewczych +35 gr/l). Jeżeli zaś porówna się dzisiejsze ceny hurtowe z detalicznymi okazuje się, że marże detaliczne obecnie często nie pokrywają nawet kosztów transportu paliwa.


Obserwacja trendów na rynkach światowych pozwala jednak wnioskować, że w nadchodzącym tygodniu zarówno ceny paliw na stacjach, jak i w rafineriach powinny się ustabilizować. Mocna dynamika zmian, jaką odczuwaliśmy na przełomie stycznia i lutego w tym tygodniu uległa bowiem wyraźnemu wyhamowaniu. W cennikach hurtowych Grupy Lotos mamy nawet małą korektę.

W tym tygodniu najtańszy olej napędowy miały stacje  w woj. śląskim: 4,38 zł/l (+13 gr/l). Najdroższy - opolskie: 4,51 zł/l (+13 gr/l). Najmniejsze podwyżki dotknęły woj. mazowieckie (średnia 4,4 zł/l; +7 gr/l). Najwyższe - małopolskie (średnia 4,48 zł/l) i pomorskie (średnia 4,45 zł/l): +19 gr/l.

Woj. lubelskie to najtańsza benzyna: średnia 4,30 zł/l (+7 gr/l – to zarazem najmniejsza podwyżka w tym tygodniu); a zachodniopomorskie - najdroższa: 4,47 zł/l (+14 gr/l). Najwyższe podwyżki dotknęły woj. małopolskie (średnia 4,40 zł/l; +16 gr/l).

Detaliczne ceny paliw

Stacje w woj. małopolskim oferują za to najtańszy autogaz: 1,82 zł/l (-5 gr/l). Stacje w woj. zachodniopomorskim najdroższy: 2,13 zł/l (-8 gr/l). Woj. mazowieckie jako jedyne zanotowało podwyżkę +1 gr/l (średnia 2,03 zł/l). Najbardziej autogaz potaniał w woj. podlaskim (średnia 1,93 zł/l; -13 gr/l). Najmniej zaś w łódzkim: średnia 1,98 zł/l; -2 gr/l.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: