| Autor:

Podrożały pasze

Od maja tego roku zanotowano wzrost cen pasz o 8-21 procent.

 

Najbardziej podrożały pasze dla trzody chlewnej, bo o 4 procent. Trochę mniej wzrosły cent mieszanki dla krów mlecznych, bo o 3 procent. Niemniej jednak odnotowano także niewielki spadek cen pasz dla cieląt oraz loch.

 

Według danych, od maja drożeją pełnoporcjowe mieszanki paszowe i w październiku ceny ich kształtowały się na poziomie 915 złotych.

 

Biorąc pod uwagę roczny okres czasu to najwięcej zdrożały pasze dla krów mlecznych, które rok wcześniej były całkiem tanie.

 

Taki stan rzeczy wynika ze wzrostu cen surowców, ale nie tylko, gdyż na podwyżkę wpływ ma także wysoki popyt na te pasze wynikający z dobrej sytuacji na rynku mleka.

 

Jednakże tańsze niż w roku ubiegłym były mieszanki paszowe przeznaczone dla kur niosek pochodzących ze stad towarowych. Co ciekawe, otóż w zeszłym roku sytuacja na rynku jaj była bardzo dobra przez co pasze były dosyć drogie. Z kolei na wiosnę tego roku załamała się sprzedaż jaj powodując spadek cen pasz dla kur. Pomimo iż widoczne były podwyżki to i tak ceny są niższe niż w poprzednim roku.

 

Jak wskazują dane, bardzo możliwy jest dalszy wzrost cen pasz przemysłowych. Tak więc w połowie listopada w punktach skupu płacono od 0-8 procent więcej w stosunku do miesiąca wcześniejszego. Podobnie podrożał jęczmień paszowy, a za skupowaną kukurydzę płacono minimalnie mniej.

 

Natomiast śruty roślin oleistych, które to są drugim spośród ważnych składników mieszanek paszowych także zdrożały.

 

Według danych, w pierwszej połowie października dosyć mocno zdrożała śruta sojowa o 6-10 procent.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!