| Autor: redakcja1

Rosja: Ceny pasz dla drobiu zwiększyły się prawie o 20%

W 2015 r. ceny pasz w Rosji zwiększyły się prawie o 20% osiągając rekordowo wysoki poziom. W 2016 r. oczekiwana jest dalsza zwyżka notowań.

Rosja: Ceny pasz dla drobiu zwiększyły się prawie o 20%
Jak podaje FAMMU/FAPA, ceny mięsa drobiu i jaj na rynku rosyjskim znajdują się z kolei aktualnie pod presją nadpodaży. Powyższe trendy znacznie osłabiły rentowność produkcji drobiarskiej. W lutym br. ceny tuszek kurcząt w Rosji wynosiły 118 RUB/kg - 1,79 USD/kg i były o 5% mniejsze niż przed rokiem. W tym samym czasie ceny pasz dla drobiu zwiększyły się o 11%. Jak wynika z raportu Banku Centralnego Rosji, ewentualne problemy ze zbiorami w 2016 r. mogą spowodować dalszą zwyżkę cen pasz, co może doprowadzić do bankructwa mniejszych gospodarstw produkcyjnych.

Ceny pasz stanowią obecnie 70% kosztów produkcji drobiarskiej w Rosji. Na początku 2016 roku do wyprodukowania 1 kg mięsa drobiu potrzeba było 2,4 kg paszy, a do produkcji 10 szt. jaj – 1,24 kg paszy.

Ponadto, rosną też ceny sprowadzanych dodatków paszowych i premiksów ze względu na dewaluację rubla. Według danych rosyjskich służb statystycznych, w 2015 r. w kraju wytworzono 13 mln ton pasz dla drobiu, a obecne zapotrzebowanie oceniane jest na 16-17 mln ton.

W 2015 roku Rosja prawie nie sprowadzała pasz, a zatem spory udział w rynku pasz dla drobiu nie jest wykazany w oficjalnych statystykach. Pasze pochodzące z produkcji nierejestrowanej mogą być nawet o 20% tańsze, gdyż ich producenci nie płacą podatków i innych należności. Podobna sytuacja notowana jest również w segmencie pasz dla trzody chlewnej i bydła mlecznego.


Tagi:
źródło: