| Autor: mikolaj

Przekaż 1% podatku na organizacje pożytku publicznego

Zbliża się termin składania zeznań podatkowych. Wypełniając PIT, możesz przekazać 1% swojego podatku organizacji pożytku publicznego.

Przekaż 1% podatku na organizacje pożytku publicznego

Od 1 stycznia 2004 roku możemy przekazać 1% podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). Nic nie tracimy, a dodatkowo możemy bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z naszych podatków.

Jak przekazać 1 % podatku?

  1. Złóż w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe w ustawowym terminie
  2. Zapłać podatek
  3. Wybierz OPP
  4. Wypełnij odpowiednie rubryki w zeznaniu podatkowym albo w jego korekcie.

Chodzi o rubrykę „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. Jedyne co musisz zrobić, to podać numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę do przekazania na jej rzecz. Naczelnik urzędu skarbowego przekaże jej pieniądze. Nie musisz znać i podawać w składanym zeznaniu podatkowym numeru rachunku bankowego organizacji.

Aż 7 667 organizacji pożytku publicznego jest uprawnionych do otrzymania 1% z PIT-ów za 2013 rok. Pełny ich wykaz, wraz z aktualnymi numerami rachunków bankowych, znajduje się na stronie pożytek.gov.pl

W 2012 roku OPP otrzymały rekordowe 480 mln zł! W czasie rozliczeń z fiskusem swój 1% podatku przekazało najwięcej osób w historii – ponad 11,5 mln.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!