| Autor: redakcja

Pszenica ozima VENECJA - zgłoszony do Złoty Medal Polagra Premiery 2020

Pszenica ozima VENECJA - zgłaszający i producent HODOWLA ROŚLIN STRZELCE Sp. z o.o. Grupa IHAR | do Złoty Medal Polagra Premiery 2020

Pszenica ozima VENECJA - zgłoszony do Złoty Medal Polagra Premiery 2020
Pszenica ozima VENECJA to innowacyjna odmiana spełniająca oczekiwania nowoczesnego rolnictwa. Gwarantuje wysokie plony nawet podczas ekstremalnie suchych lat co potwierdziła podczas doświadczeń COBORU w latach 2018 – 2019. Dobry poziom zimotrwałości oraz odporności na choroby ogranicza ryzyko spadku plonów w przypadku dużych spadków temperatur zimą i większej presji chorób. Jakościowo niejednokrotnie przewyższa większość parametrów klasy A i potrafi je utrzymać także podczas mokrych żniw.
 
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego  podaje, że już w 1389r. został wybudowany w Strzelcach z fundacji Księcia Mazowieckiego Siemowita IV kościół murowany kryty dachówką. W 1864r.  wybudowano w stylu neorenesansowym pałac w Strzelcach, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Roczniki Gospodarstwa Wiejskiego Władysława Grabskiego z 1853r. podają, że Strzelce w tym okresie są jednym z najbogatszych, wzorowo prowadzonym majątkiem na ziemiach Królestwa Kongresowego. Strzelce znajdują się w północno – zachodniej  części województwa łódzkiego, zaledwie 30 km  na północny – zachód od geometrycznego środka Polski. Jest to  centrum Równiny Kutnowskiej na Nizinie Środkowo-Mazowieckiej. Panują tutaj warunki klimatyczne typowe dla całej Krainy Wielkich Dolin, charakteryzującej się przede wszystkim małą ilością opadów.
 
Po wyzwoleniu w 1945r. folwarki należące do Strzelec uległy  parcelacji. Pozostał centralny majątek Strzelce obejmujący ca 900 ha z przeznaczeniem na ośrodek kultury rolnej w rejonie Kujaw. Na bazie tego majątku  został powołany bezpośrednio po II wojnie światowej zarządzeniem Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w Łodzi z dnia 8.11.1945r  Zakład Hodowli Roślin Strzelce. W latach 1945 – 1951 administracyjnie podlegał Państwowym Zakładom Hodowli Roślin.
 
W swojej historii Zakład przechodzi różne przeobrażenia. W 1951r., czyli od dnia powstania Instytutu  Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie jest jednym z 13 Zakładów hodowlanych należących do Instytutu. Później na podstawie Zarządzenia nr 238 Ministerstwa Rolnictwa z dnia 11 listopada 1968r. tworzy się Przedsiębiorstwo Państwowe pod nazwą Zakład Doświadczalny  Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Strzelce, zwane dalej przedsiębiorstwem. W 1969r. następuje przejęcie części materiałów i hodowców z Młochowa.  W 1978r. przedsiębiorstwo zostaje powiększone o gospodarstwo Trębki, którego powierzchnia wynosiła 350,4 ha. Miała to być baza do hodowli rzepaku ozimego. Jednak już w roku 1982 zaniechano hodowli rzepaku w Trębkach, a gospodarstwo Trębki zostało wydzielone z przedsiębiorstwa.
 
Rok 1986 znowu przynosi zmianę osobowości prawnej przedsiębiorstwa. Na mocy ustawy o Jednostkach Badawczo-Rozwojowych Zakład traci osobowość prawną i zostaje Zakładem Doświadczalnym IHAR w Radzikowie. W wyniku restrukturyzacji IHAR od 14 marca 2000 r.  Zakład Główny Strzelce wraz  z 3 Oddziałami  tworzy  Spółkę „Hodowla Roślin Strzelce”Sp. z o.o. W roku 2006 nastąpiła zmiana nazwy firmy na Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o Grupa IHAR.
 
Uwaga tylko do 14 stycznia zagłosujesz na Złote Medale Polagra Premiery 2020 w kategorii „Rośliny uprawne” wybór konsumenta. Warto oddać głos w tym jednym z prestiżowych nagród targowych!Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!