| Autor: redakcja

Rzepak ozimy GEMINI - zgłoszony do Złoty Medal Polagra Premiery 2020

Rzepak ozimy GEMINI – zgłaszający i producent HODOWLA ROŚLIN STRZELCE Sp. z o.o. Grupa IHAR | do Złoty Medal Polagra Premiery 2020

Rzepak ozimy GEMINI - zgłoszony do Złoty Medal Polagra Premiery 2020
Rzepak ozimy GEMINI to nowy poziom w plonach rzepaku. 115 % wzorca to potencjał wyższy niż większość zarejestrowanych w Polsce odmian mieszańcowych! GEMINI charakteryzuje się odpowiednim dla polskich warunków klimatycznych poziomem zimotrwałości oraz dobrą odpornością na choroby grzybowe. Wysoka masa 1000 nasion ułatwia precyzyjny wysiew nawet przy zastosowaniu mniej zaawansowanych siewników a jednocześnie umożliwia wykorzystanie tej odmiany przez rolników stosujących punktowy siew rzepaku.
 
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego  podaje, że już w 1389r. został wybudowany w Strzelcach z fundacji Księcia Mazowieckiego Siemowita IV kościół murowany kryty dachówką. W 1864r.  wybudowano w stylu neorenesansowym pałac w Strzelcach, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Roczniki Gospodarstwa Wiejskiego Władysława Grabskiego z 1853r. podają, że Strzelce w tym okresie są jednym z najbogatszych, wzorowo prowadzonym majątkiem na ziemiach Królestwa Kongresowego. Strzelce znajdują się w północno – zachodniej  części województwa łódzkiego, zaledwie 30 km  na północny – zachód od geometrycznego środka Polski. Jest to  centrum Równiny Kutnowskiej na Nizinie Środkowo-Mazowieckiej. Panują tutaj warunki klimatyczne typowe dla całej Krainy Wielkich Dolin, charakteryzującej się przede wszystkim małą ilością opadów.
 
Po wyzwoleniu w 1945r. folwarki należące do Strzelec uległy  parcelacji. Pozostał centralny majątek Strzelce obejmujący ca 900 ha z przeznaczeniem na ośrodek kultury rolnej w rejonie Kujaw. Na bazie tego majątku  został powołany bezpośrednio po II wojnie światowej zarządzeniem Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w Łodzi z dnia 8.11.1945r  Zakład Hodowli Roślin Strzelce. W latach 1945 – 1951 administracyjnie podlegał Państwowym Zakładom Hodowli Roślin.
 
W swojej historii Zakład przechodzi różne przeobrażenia. W 1951r., czyli od dnia powstania Instytutu  Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie jest jednym z 13 Zakładów hodowlanych należących do Instytutu. Później na podstawie Zarządzenia nr 238 Ministerstwa Rolnictwa z dnia 11 listopada 1968r. tworzy się Przedsiębiorstwo Państwowe pod nazwą Zakład Doświadczalny  Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Strzelce, zwane dalej przedsiębiorstwem. W 1969r. następuje przejęcie części materiałów i hodowców z Młochowa.  W 1978r. przedsiębiorstwo zostaje powiększone o gospodarstwo Trębki, którego powierzchnia wynosiła 350,4 ha. Miała to być baza do hodowli rzepaku ozimego. Jednak już w roku 1982 zaniechano hodowli rzepaku w Trębkach, a gospodarstwo Trębki zostało wydzielone z przedsiębiorstwa.
 
Rok 1986 znowu przynosi zmianę osobowości prawnej przedsiębiorstwa. Na mocy ustawy o Jednostkach Badawczo-Rozwojowych Zakład traci osobowość prawną i zostaje Zakładem Doświadczalnym IHAR w Radzikowie. W wyniku restrukturyzacji IHAR od 14 marca 2000 r.  Zakład Główny Strzelce wraz  z 3 Oddziałami  tworzy  Spółkę „Hodowla Roślin Strzelce”Sp. z o.o. W roku 2006 nastąpiła zmiana nazwy firmy na Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o Grupa IHAR.
Uwaga tylko do 14 stycznia zagłosujesz na Złote Medale Polagra Premiery 2020 w kategorii
 
„Rośliny uprawne” wybór konsumenta. Warto oddać głos w tym jednym z prestiżowych nagród targowych!Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!