| Autor: redakcja1

Polski eksport artykułów rolno-spożywczych

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w okresie styczeń-kwiecień 2022 roku wyniosła 13 974 mln EUR, co oznaczało wzrost o 19,5% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Polski eksport artykułów rolno-spożywczych
Sprzedaż do państw Unii Europejskiej (UE) wzrosła w omawianym okresie o 25,5% do wartości 10 443 mln EUR. W strukturze eksportu rolno-spożywczego, udział państw UE wyniósł 74,7%. z kolei dostawy do państw spoza UE osiągnęły wartość 3 531 mln EUR i w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku oznaczało to zwyżkę o 8,2%.

Dodatnie saldo obrotów handlowych towarami rolno-spożywczymi w okresie I-IV 2022 roku wzrosło o 5,1% i wyniosło 4 220 mln EUR. W okresie I-IV 2022 r. najwięcej artykułów rolno-spożywczych, jak ma to miejsce od lat, sprzedano do Niemiec. Wartość polskiego wysyłki na ten rynek wyniosła 3 574 mln EUR i w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku, była to zwyżka o 25,1%. Wywóz do Niemiec stanowił ponad 25% wartości polskiego eksportu rolno-spożywczego zrealizowanego w omawianym okresie.

Drugim największym odbiorcą produktów rolno-spożywczych z Polski w dalszym ciągu pozostaje Wielka Brytania z udziałem na poziomie 8,1%. Wartość eksportu na rynek brytyjski wyniosła 1 135 mln EUR, co oznaczało wzrost o 31,5% w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku.

W pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku pod względem wartości przede wszystkim głównie: mięso drobiowe, papierosy, chleb i pieczywo cukiernicze oraz ciasta i ciastka (gł. wafle i herbatniki), czekoladę i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, pieczywo i wyroby cukiernicze (gł. herbatniki oraz wafle), karma dla zwierząt (gł. dla psów i kotów), mięso wołowe świeże lub chłodzone, przetworzone i konserwowane mięso, kukurydza oraz sery. Wartość eksportu tych towarów stanowiła 46% ogólnego wywozu towarów rolno-spożywczych z Polski.
 


Tagi:
źródło: