| Autor: redakcja4

Banan (Musa x paradisiaca)

Roślina z rodziny bananowatych, której proporcje i wygląd idealnie komponują się jako ozdoba salonów i innych przestronnych wnętrz.

Banan (Musa x paradisiaca)
Opisywana odmiana posiada kwiaty o kolorze brunatno-żółtym z elementami purpurowymi. Kiedy opadają, wraz z nimi pobliskie liście. Następnie pojawiają się wygięte ku górze owoce.

Banan jest rośliną z dużymi liśćmi. Mają około metra długości. Rozrasta się na max 3 m wysokości i 2 m szerokości. Jest to roślina pokroju drzewiastego. Temperatura jaką należy utrzymać nie powinna spadać poniżej 18 st. C. Upały tym bardziej nie są dla niej szkodliwe. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej wentylacji przy wysokich temperaturach. Banan toleruje zarówno słonce jak i częściowy cień. Przy ostrym nasłonecznieniu młode liście mogą się poparzyć dlatego warto je uchronić, stawiając roślinę w cieniu.
 
Rośliny z rodziny bananowatych potrzebują dużej ilości wody. Kiedy powierzchnia gleby jest przesuszona na grubości 4 cm należy roślinę niezwłocznie podlać. Głębsze warstwy gleby powinny być stale wilgotne. Najlepiej więc postawić donicę na warstwie z granulatem magazynującym wodę. Dodatkowo w ciepłe dni zaleca się zraszanie liści, jednak należy pamiętać o tym, aby roślina wyschnęła przed wystawieniem jej na słońce. W przeciwnym wypadku liście mogą się spalić od słońca.
 
Nawożenie można stosować co 2-3 tygodnie zwykłym nawozem. Jeśli roślina staje się zbyt duża zaleca się stosowanie połowy dawki nawozu. Jeśli chodzi o ziemię w doniczce to nie powinno się wymieniać całej, tylko jej powierzchnię (ok 4 cm) zamieniając ją na świeżą. Przesadzać należy 2 razy do roku używając ziemi gliniastej z dodatkiem humusu.
 
Mimo, iż banan jest dużą rośliną, to bardzo delikatną. Liście łatwo uszkodzić, zwłaszcza przy spadku wilgotności. Przy zabiegach pielęgnacyjnych należy postępować delikatnie, aby ich nie zniszczyć. Nie powinno się nabłyszczać liści.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!