| Autor: redakcja4

Ceropegia wooda (Ceropegia woodii)

Roślina ta zalicza się do rodziny sukulentów. Pochodzi z Ameryki Południowej. Posiada charakterystyczne srebrno-zielone liście w kształcie serca, które wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się wisząc. Rozmiarami nie przekracza metra długości i szerokości.

Ceropegia wooda (Ceropegia woodii)
Same pędy wyrastają z bulwy do połowy zakopanej w ziemi. Kwiaty tej rośliny mają kolor purpurowo-brązowy. Kwitną od wiosny do jesieni. Są one dosyć wyjątkowe, pokrywają je włoski. Płatki zrośnięte są zarówno u podstawy jak i na czubku. Wyglądają przy tym jak miniaturowe latarenki.

Jeśli chodzi o wymagania tej rośliny to nie jest ona ciężka w utrzymaniu. Łatwo ją pielęgnować a minimalne wymagania wody sprawiają ze jest łatwa w utrzymaniu, zwłaszcza dla zapominalskich. Jako sukulent, gromadzi ona wodę w bulwie korzeniowej. Dodatkowa wilgoć jest zatem zbędna. Temperatura w jakiej powinno się przetrzymywać tą roślinę to pomiędzy 16-22 st. C. Zdarza się, ze roślina zniesie niższe temperatury rzędu 10 st. C. przy odpowiednio suchym otoczeniu.

Światło jest niezbędne aby roślina zakwitła. Musi ono padać na nią bezpośrednio. Jednakże przy wysokich temperaturach roślinę należy schować w cieniu, mimo iż wtedy nie będzie rosła tak dobrze. Podlewać należy obficie po czym przed następnym podlaniem podłoże powinno przeschnąć. W czasie zimy ziemia powinna być niemal sucha.

Nawozić powinno się dwa razy w tygodniu w miesiącach wiosennych i letnich standardowym 50proc. nawozem dla roślin doniczkowych. Przesadzając powinno się używać gliniastej ziemi kompostowej wymieszanej z grubym piaskiem w równych proporcjach. Rozmnażać można Ceropegię wooda z bulw. Odcinamy młodą bulwę wraz ze stożkiem wzrostu, po czym pozostawiamy ją do przeschnięcia na 2-3 dni. Przyspieszy to proces ukorzeniania. Następnie należy zasadzić cebulkę do piaszczystej ziemi i trzymać ją w temp 21 stopni aż do rozpoczęcia przyrostu. Roślinę powinno się stopniowo przyzwyczajać do zwykłej temperatury. Młode bulwy wyrastają czasem na łodygach.

Chcąc pobudzić wyrastanie nowych pędów z rośliny można przycinać łodygi o połowę. Użyć do tej czynności należy ostrego noża a samo cięcie wykonać powinno się bezpośrednio przy pędzie. Wówczas roślina nie będzie wyglądała goło, wyrośnie tez więcej liści.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!