| Autor: redakcja1

Poinsecja - Gwiazda Azteków, Gwiazda Betlejemska

Poinsecja, doskonale już znana w Polsce, gwiazda betlejemska znana wcześniej jako Gwiazda Azteków lub w języku francuskim Gwiazda Miłości pięknie prezentuje się w przedświątecznych kompozycjach.

Poinsecja - Gwiazda Azteków, Gwiazda Betlejemska

Poinsecja - Gwiazda Azteków, Gwiazda Betlejemska

Większość ludzi kojarzy poinsecje jako średniej wielkości, czerwono zielone rośliny doniczkowe, które można wszędzie kupić już od początku listopada. Nic dziwnego, ponieważ 80% wszystkich gwiazd betlejemskich dostępnych na rynku  jest w kolorze czerwonym. Jednak te pozostałe 20% występuje w wielu innych barwach - od koloru brzoskwiniowego, poprzez ciemny burgund i kremową biel, po odcienie łososiowe, pomarańczowe, różowe i różne odcienie czerwieni. Niektóre urzekają kolorem cynamonu czy cytryny. Spotkać można odmiany dwukolorowe, cętkowane, w różnych rozmiarach i kształtach.
 
Poinsecja pochodzi z lasów liściastych Meksyku. Rośnie tam jako krzew, który dorasta do wysokości pięciu metrów. Swoją popularność zyskała jako roślina doniczkowa w latach pięćdziesiątych XX wieku. To właśnie wtedy udało się niemieckim ogrodnikom wyhodować zwarte odmiany o krótkich łodygach, które jako rośliny pokojowe były w stanie wytrzymać temperaturę ogrzewanych pomieszczeń. Wiele od tego czasu się zmieniło, obecna paleta liczy ponad 150 odmian. Poinsecje dostępne są we wszystkich rozmiarach, od kilkucentymetrowych miniatur przez po duże, metrowe drzewka.
 
„Gwiazda Azteków” jest bohaterką jednej z najpopularniejszych legend z dawnych czasów. Podobno była ulubionym kwiatem Montezumy, władcy Azteków. Wierzył on, że czerwony kolor na górnych liściach pochodził od kropli krwi bogini Azteków, która zmarła ze złamanym sercem. Legenda ta dotarła aż do Europy, gdzie najprawdopodobniej była inspiracją dla swojej francuskiej nazwy, Étoile d’amour – Gwiazda Miłości.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!