| Autor: redakcja1

Hiacynt (Hyacinthus Orientalis) zwiastunem wiosny

Hiacynt jest rośliną z rodziny szparagowatych. Typowym przedstawicielem tego gatunku jest hiacynt wschodni występujący w naturze w pasie od Turcji po Palestynę.

Hiacynt (Hyacinthus Orientalis) zwiastunem wiosny
Gatunek ten jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. To właśnie on obok tulipana i narcyza jest zwiastunem wiosny.
 
Hiacynt jest rośliną cebulową o pięknej, oryginalnej budowie kwiatów. Ma także niepowtarzalny, mocny zapach. Nadaje się do ogrodów tworząc bajecznie kolorowe rabaty jak i na balkony i tarasy. Idealnie pasuje do kompozycji w naczyniach. Hiacynt ma okazałe kwiatostany o wysokości nawet do 30 centymetrów, składające się z drobnych, dzwonkowatych kwiatków. Występuje w kilku podstawowych kolorach: białym, różowym, niebieskim i fioletowym. Coraz częściej pojawiają się hiacynty w kolorze żółtym i czerwonym. Pierwsze hiacynty pokazują się już na przełomie grudnia i stycznia. Dopóki na dworze jest zimno, szaro to chętnie zdobimy nimi nasze mieszkania i biura. Jedną z ciekawych form prezentacji tych roślin jest ich sadzenie w szklanych naczyniach, bez użycia ziemi, tak aby korzenie były widoczne. W warunkach domowych hiacynt kwitnie dość długo, w zależności od warunków jakie mu stworzymy, im chłodniej w pomieszczeniu tym dłużej kwitnie. Optymalna temperatura to 14–16℃.
 
W ogrodzie sadzimy te rośliny w grupach, wtedy dają efekt barwnej plamy lub na obrzeżach rabat jak i na skalniakach. Pięknie prezentują się w glinianych i wiklinowych naczyniach ustawionych na tarasach lub balkonach. Hiacynty dobrze komponują się z innymi roślinami cebulowymi takimi jak tulipany, szafirki, bądź z roślinami sezonowymi czyli z bratkami lub stokrotkami.
Hiacynt to roślina historyczna, mitologiczna. Według zapisów mitologii greckiej Hiacynt był synem Amyklasa, króla Sparty i przyjacielem Apolla. Zginął tragicznie podczas ćwiczeń rzutu dyskiem. Do jego śmierci miał się przyczynić sam Zefir, zazdrosny o pięknego młodzieńca. Apollo chcąc zatrzymać pamięć Hiacynta wyczarował kwiat przypominający głowę z bujnymi lokami. W starożytnej Grecji, co roku odbywały się trzydniowe uroczystości, podczas których świętowano jego śmierć jak i odrodzenie w formie pięknej rośliny.
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy zarówno hiacynty pochodzące z upraw rodzimych jak i z importu. Poniżej przedstawiamy bieżące ceny:
 
  • Hiacynt 1 cebula (produkcja krajowa) od 3,50 do 4,00 zł za doniczkę
  • Hiacynt 1 cebula (import) 3 zł za doniczkę
  • Hiacynt 3 cebule (import) od 9,00 zł za doniczkę
  • Hiacynt w nasadzeniu 7 cebul (import) – 10,00 zł za doniczkę
  • Hiacynt w nasadzeniu, kompozycja w ozdobnym naczyniu – 24,00 zł za doniczkę
  • Hiacynt cięty (import) od 2,00 do 3,00 zł za sztukę


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!