| Autor: redakcja1

Houttuynia cortada (Pstrolistka sercowata)

Houttuynia cortada (Pstrolistka sercowata) - jest to roślina należąca do rodziny jaszczurzowatych. W środowisku naturalnym występuje w Azji. Lubi tereny wilgotne, zacienione ale jest odporna na niskie temperatury zewnętrzne. Można ją spotkać zarówno w górach, w Himalajach jak i w Chinach, Japonii czy w Korei.

Houttuynia cortada (Pstrolistka sercowata)
Roślina odkryta w 1784 roku przez znanego przyrodnika Thunberga, dzieli się na typy:
  • chiński o zapachu kolendry
  • japoński o zapachu pomarańczy
Bylina ta rośnie do góry. Pnące się łodygi mogą osiągać wysokość od 60 do 80 centymetrów. Liście barwne, kolorowe mają charakterystyczny kształt – serca. Roślina ma także ciekawe kwiaty zebrane w kłosy, kolorze zielonożółtym.
 
Pstrolistka sercowata nadaje się do ogrodów oraz do uprawy donicowej, na tarasy i balkony. Świetnie komponuje się z innymi roślinami jak wrzosy, wrzośce, czy żurawki.
 
Houttuynia cortada to nie tylko roślina ozdobna, ale także bylina o szerokim zastosowaniu w zielarstwie i medycynie ludowej (chińskiej i japońskiej). W liściach tej rośliny znajdziemy między innymi kwercetynę, chlorek potasu, siarczan potasu, glikozydy (hyperyna i rutyna), sterole.
 
Wyciąg wodny z tej rośliny ma działanie:
  • antybakteryjne
  • antywirusowe
  • przeciwzapalne
  • antynowotworowe
Działa napotnie, obniża gorączkę, wspomaga układ moczowy, obniża poziom cukru.
 
Na rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy Pstrolistkę sercowatą w cenie od 12 do 15 złotych za doniczkę.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!