| Autor: redakcja4

Rozmaryn Lekarski (Severin Sea)

Rozmaryn jest rośliną z rzędu roślin jasnotowatych. Jego dzikie występowanie można określić w rejonach południowej europy wśród wybrzeży morza śródziemnego. W normalnych warunkach kwitnie ona na przełomie wiosny i lata.

Rozmaryn Lekarski (Severin Sea)

W zależności od jego odmiany, odróżnia się różne sposoby uprawy. Nie każda, bowiem jest wytrzymała, a niektóre z nich wymagają więcej opieki, zwłaszcza te uprawiane na zewnątrz (np. Rosmarinus lavandulacelus). Prezentowana odmiana jest dobra zarówno do uprawy na zewnątrz jak i wewnątrz.

Zastosowanie tej rośliny jest szerokie. Można go używać zarówno jak składnik spożywczy, na bazie, którego sporządza się herbaty, napary a także wino. Także, jako przyprawa idealnie podkreśla smak baraniny, cielęciny oraz dziczyzny. Charakterystyczną cechą tej rośliny jest jej niezwykła woń, która sprawia, że rozmaryn stanowi przede wszystkim składnik olejków eterycznych i zapachowych. Jako składnik kosmetyczny działa kojąco przy stosowaniu na bóle reumatyczne. Idealnie nadaje się, jako składnik mieszanek zapachowych.

Tak jak na inne rośliny, tak i na rozmaryn wpływ mają różne czynniki, które mogą poprawić jego rozwój. Roślina ta jest odporna na chłód, jednak przy jego uprawie musimy zadbać, aby temperatura nie byłą niższa niż 10 st.C. Górną granicę temperatury stanowi 22 st.C, jednak trzeba przy tym zadbać o dobrą wentylację w miejscu, w jakim ona się znajduje.

Jeśli chodzi o nasłonecznienie to może on rosnąć w pełnym słońcu, jednakże pamiętać należy o obracaniu rośliny dla równomiernego wzrostu. Rozmaryn najlepiej rozwija się od ściany południowej lub południowo-zachodniej.

Polewać należy obficie. Należy jednak pamiętać, aby ziemia zdążyła wyschnąć przed kolejnym podlaniem. Nie może dojść do sytuacji zbytniej wilgotności. Rozmaryn, jako roślina z klimatu śródziemnomorskiego nie jest odporna na wysoką wilgotność gleby. Dodatkowo zastosować można odżywki wapienne.

Jeśli chodzi o nawożenie, to warto pamiętać by stosować nawozy płynne nie częściej niż raz na dwa miesiące. Warto wziąć od uwagę częste występowanie mszyc i dodatkowo uodpornić tą roślinę w trakcie stosowania nawozów.

Warto pamiętać o cennych właściwościach tej rośliny, nie mniej jednak sprawdzi się ona, jako ozdoba w kuchni, a także umili zapachem miejsce, w którym się znajdzie.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!